Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
716 postów 4691 komentarzy

"Orzeł" - Pismo sympatyków Obozu Narodowo Demokratycznego

Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny - Przyszedł czas na "Obóz Narodowo Demokratyczny - NOTKA FUNDACYJNA [Founding note] - http://ziut.neon24.pl/post/146369,oboz-narodowo-demokratyczny-zdelegalizowac-onr-i-mw

Senat odrzucił pytania referendalne prezydenta Andrzeja Dudy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?" - o to chciał pytać Polaków Duda w 2015 r.

Wtedy koalicja PO-PSL nie pozwoliła Prezydentowi tego pytania zadać. Dlaczego dzisiaj, gdy jest zagrożenie, że Senat pozwoli Prezydentowi zadawać Polakom pytania, .... dlaczego tego pytania w referendum nie będzie?

 

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: dodatkowe pytania w referendum

>>> https://www.youtube.com/watch?v=3Vpaz00o4Ho

 

KATASTROFA! - KATASTROFA! - KATASTROFA! - ALBO PRZEKRĘT COBOS ! ! !

wPolityce.pl: Udział w referendum ws. zmiany konstytucji zapowiada 50 proc. badanych: 23 proc. zdecydowanie deklaruje zamiar uczestniczenia, a 23 proc., że raczej tak. 41 proc. nie zamierza brać udziału w referendum: 20 proc. deklaruje, że na pewno tego nie zrobi, 21 proc., że raczej nie - wynika z sondażu CBOS.

Wcześniej Konrad Tomaszewski, kuzyn Jarosława Kaczyńskiego, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych został odwołany ze swojej funkcji / Minister Szyszko, w grudniu 2014 r. poseł PiS, który zablokował zmianę Konstytucji i sprzedaż lasów "poległ w rekonstrukcji"

Można się zastanawiać nad tym, czy dymisja kuzyna TO ZNAK, że Jarosław Kaczyński, który był obecny w Pałacu Namiestnikowskim podczas zmiany premier Beaty Szydło, na Mateusza Morawieckiego, jeszcze kontroluje teoretycznie pisowski rząd, ... albo w ogóle PiS. -  przypomnijmy,, podczas drugiego etapu rekonstrukcji, kiedy tekę ministra stracił właśnie minister Szyszko i Antoni Macierewicz, podczas tego spotkania w Pałacu, ani podczas spotkania posłów PiS z prezydentem Dudą, Kaczyński nie był obecny.

Konrad Tomaszewski jest krewnym Jarosława Kaczyńskiego ze strony matki. Jego brat Grzegorz prezesuje PiS-owskiej spółce Forum wydającej „Gazetę Polską Codziennie”.- jak pamiętamy redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej Codziennie" jest Tomasz Sakiewicz, po dymisji Antoniego Macierewicza ze stanowiska szefa MON oświadczył, że na Dudę  już nie zagłosuje, -  JESZCZE TEGO NIE WIDAĆ, ALE JUŻ JESTEŚMY ŚWIADKAMI "WOJNY NA GÓRZE" - obawiam się, że Kaczyński właśnie zaczyna tracić swoje wpływy, i dochodzi do przejmowania PiS przez "wraże siły".

MBASSADOR'S FAREWELL CALL ON SEJM SPEAKER KOMOROWSKI

Date: 2009 January 23, 16:23 (Friday)
Canonical ID: 09WARSAW78_a
Original Classification: CONFIDENTIAL
Current Classification: CONFIDENTIAL
Żródło: //www.wikileaks.org/plusd/cables/09WARSAW78_a.html

Fragment raportu ambasadora USA z rozmowy z Komorowskim, z dnia 23.01.2009
Dotyczy: Ustawy reprywatyzacyjnej
6. (C) W sprawie perspektyw uchwalenie przepisów o odszkodowaniach za prywatną własność skonfiskowaną w czasie II wojnie światowej i ery komunistycznej, Komorowski wyraził obawę, że kryzys finansowy przedstawił "nowe okoliczności".
Komorowski powiedział: Tusk jest zdecydowany zmusić nieprzejednanych ministrów, zwłaszcza Ministerstwa Rolnictwa i Ochrony Środowiska, do przyczynia się do wypłaty odszkodowań z funduszy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości państwowych, w tym lasów.   //  Całość >> //zonacezara.blogspot.com/2015/

 <>

 

11 Listopada stracimy niepodległość ?

//ziut.neon24.pl/post/142050,11-listopada-stracimy-niepodleglosc

 

 

Fakt o "kuzynie Kaczyńskiego", ...

ROBIĄ NA S W KONIA  /  KTO TU RZĄDZI?

Kim jest minister Kowalczyk? / Likwidatorem?

 

Henryk Kowalczyk / Wikipedia:  "16 listopada 2015 powołany na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Objął także funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów.

We wrześniu 2016 po odwołaniu z urzędu  Dawida Jackiewicza  powierzono mu tymczasowo kierowanie Ministerstwem Skarbu Państwa (do czasu likwidacji resortu z dniem 31 grudnia 2016).   [...]   9 stycznia 2018 został mianowany ministrem środowiska w miejsce Jana Szyszki." -  tego samego ministra Szyszkę, który uratował Lasy Państwowe przed zakusami koalicji PO / PSL!

 

 


pRezydent z PiS mają plan: sto lat po upadku idei budowy JUDEOPOLONI na terenach Rzeczypospolitej porozbiorowej, w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości, stracimy niepodległość - tak widzę przyszłość analizując zmieniającą się sytuację

18.01.2018 / Jak donosi wPolityce.pl Marszałek Senatu Stanisław Karczewski po rozmowie z prezydenckim ministrem Muchą w sprawie planowanego przez Dudę referendum odniósł się też do obecnej ustawy zasadniczej, czyli planów zmiany obecnie obowiązującej polskiej Konstytucji:

Konstytucja, która ma 20 lat, została napisana przez środowiska lewicowe, wymaga zmiany. Mamy taką świadomość i się z tym zgadamy. Potrzebna jest dyskusja i na pewno taką dyskusję, debatę należy i trzeba prowadzić wokół Konstytucji (…) To proces, pewnie długi. Musimy też zmienić ustawę o referendum  —   tłumaczył marszałek Senatu.  / koniec cytatu /

<>

11 Listopada prezydent Duda chce przeprowadzić tzw. referendum konstytucyjne, czyli zadając kilka pytań, jeśli referendum będzie ważne, Duda chce uzyskać zgodę Polaków na zmianę Konstytucji, którą sam napisze.

Karczewski zdradził, że "Musimy też zmienić ustawę o referendum.", ... a to może oznaczać zmianę tego rodzaju, że obecne referenda nie mające mocy wiążącej, chce się zmienić w ten sposób, aby miały moc wiążącą

- jeśli przed "referendum Dudy" ustawa o referendum zostanie zmieniona w sposób jak wyżej, po tzw. "referendum konstytucyjnym" Dudy [wystarczy aby tylko była frekwencja ***], obecna polska Konstytucja będzie musiała zostać zmieniona, bo tak to "ustawi" planowana zmiana ustawy o referendum, o której mówi marszałek Senatu Karczewski.

*** referendum będzie miało wymaganą frekwencję, bo 11 listopada mają się też odbyć wybory samorządowe / taka przy okazji "frekwencja referendalna" stworzy wrażanie, że Polacy chcą zmiany obowiązującej Konstytucji.

Wtedy Duda, tak jak z niekonstytucyjnie napisanymi ustawą o Sądzie Najwyższym [nad którym przejmuje kontrolę] i ustawą o KRS,  sam napisze nam Konstytucję, taką jaką będzie chciał. Konstytucji, która swoimi zapisami, bez wojny,  może tak zmienić nam rzeczywistość, że w miejsce Polski jaką znamy, doprowadzi to do powstania nowotworu o nazwie POLIN.

Obecna Konstytucja, gdyby była przestrzegana, nie jest taka zła. /  Na pewno gwarantuje to co mamy, i co ważne umożliwia korektę, zawartych na szkodę Polski, niekonstytucyjnych zapisów w umowach międzynarodowych, np. w Traktacie Lizbońskim, który Tusk podpisał, bez jego przeczytania, ...

tego nie da, i nie zagwarantuje planowana nowa konstytucja, która na 100% będzie musiała być zgodna z tak zwanymi "wartościami europejskimi" - to właśnie niesie ze sobą zmiana obecnie obowiązującej polskiej Konstytucji.

W 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości, sto lat po upadku idei zbudowania JUDEOPOLONI, może dojść do / cokolwiek by to nie znaczyło /, ... do ustanowienia w Polsce 'Rzeczpospolitej Przyjaciół' 

-  Analizując sytuację, tak widzę przyszłość.

Do takiej konkluzji można [a nawet trzeba] dojść, analizując rozwój wypadków i zachowanie prezydenta Dudy, biorąc pod uwagę niejasne kulisy jego wyboru na kandydata PiS na prezydenta [w tym to kto go poparł], powitanie w Polsce AJC-Amerykańskiego Kongresu Żydów z jego powitalnym "listem żelaznym" wyłącznie,

mając przy tym na uwadze bezprawne roszczenia organizacji izraelsko-żydowskich względem Polski, co do mienia bezpotomnie zmarłych w Holokauście przedwojennych obywateli polskich, Polaków wyznania mojżeszowego.

... oraz co najważniejsze, mając na uwadze planowaną zmianę Konstytucji, pamiętając już uchwalony niekonstytucyjny fakt, próbę prezydenta Dudy, przejęcia kontroli nad Sądem Najwyższym, co razem ze zmianą Konstytucji może doprowadzić w Polsce do dyktatury, ALE NIE DUKTATURY PiS, DYKTATURY PREZYDENCKIEJ  -  Dlatego Kaczyńskiego z całym PiS sklasyfikować należy, albo jako "pożytecznych idiotów", albo agentów wpływu obcych państw, ... Izraela i USraela / czyli interesów diaspory żydowskiej Stanów Zjednoczonych

Wydaje mi się, że jesteśmy poddawani "podwójnemu praniu mózgu".

Z jednej strony Obywatelom RP udało się obrzydzić Polakom obecną Konstytucję, co uzasadnia inicjatywę Dudy aby ją zmienić  - agentura to nie solista, to zespół, który nas kołuje - a my "gonimy własny ogon".

Jeśli się zastanowić, skoro Duda z PiS ewidentnie złamali procedury konstytucyjne [mogli to zrobić zgodnie z konstytucją] w sprawie sądów, to równie dobrze wiele umów międzynarodowych, w tym Traktat Lizboński, może być niezgodny z Konstytucją.

Zmieniając Konstytucję, jak chce Duda, pozbawimy się możliwości uznania za niezgodne z konstytucją te przepisy np. Traktatu Lizbońskiego, na podstawie których Komisja Europejska "chce nas ustawić w szeregu", a które zgodnie z obowiązującą obecnie polską Konstytucją, nie powinny nas obowiązywać.

Zmieniając Konstytucję, świadomie lub nie, Duda pozbawi nas prawa do sprawdzenia, czy poprzednie rządy sprzedały nas, tak jak wcześniej do tego doszło w Magdalence. /  Zmiana Konstytucji powinna być ostatnią rzeczą, na którą powinniśmy się zgodzić. 

-   Aby podbić państwo, nie trzeba tego robić militarnie, można tego dokonać metodami na pozór legalnymi, za pomocą podstawionych agentów wpływu. - Z takim przypadkiem, wydaje mi się, mamy aktualnie do czynienia.  -  TO TRZEBA SPRAWDZIĆ , NAD TYM TRZEBA SIĘ ZASTANAWIAĆ i NA TO SZUKAĆ DOWODÓW,... i tym trzeba się zająć.

Tak jak z Konstytucją amerykańską  [która ma sto kilkadziesiąt lat],  tak z obecną Konstytucją polską, można się zgodzić na jakiejś jej  drobne uaktualniające poprawki, ale nie można się zgodzić na to, aby została całkowicie zmieniona na zamówienie człowieka, który nie tylko nie wie jak napisać zgodną z Konstytucją ustawę [bo to byłoby zbyt proste], który ją złamał, .... i o którym na pewno wiemy na pewno jedynie to, ze chce tą Konstytucję ułozyć pod swoją własną osobę.

-  Nie możemy się na to zgodzić, ... tym bardziej, że jest mało prawdopodobne, aby do 11 Listopada ustalono winnych zamachu w Smoleńsku.

KOMENTARZE

 • Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: dodatkowe pytania w referendum!
  Biorąc pod uwagę, że taka jest wola milionów Polaków, zwracam się do Senatu Rzeczypospolitej z wnioskiem, by poddać te kwestie pod ogólnokrajowe referendum >>> https://www.youtube.com/watch?v=3Vpaz00o4Ho

  DLACZEGO TERAZ PREZYDENT i PiS NIE CHCE ZADAĆ POLAKOM TEGO PYTANIA?
 • Prezydent przedstawił pytania do referendum.
  Podczas piątkowego wystąpienia prezydenta Polacy mogli usłyszeć proponowaną datę przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie zmiany konstytucji. >> https://www.wprost.pl/kraj/10140634/prezydent-przedstawil-pytania-do-referendum-500-i-wiek-emerytalny-zacheca-polakow-do-glosowania.html

  Andrzej Duda przedstawił też dziesięć pytań, które w dniach 10-11 listopada chciałby zadać Polakom. Oto one:

  1. Czy jest pani/pan za:

  - uchwaleniem nowej konstytucji
  - zmianami w obowiązującej,
  - za pozostawieniem bez zmian.


  2. Czy jest pan/pani za unormowaniem w konstytucji obowiązku przeprowadzenia na wniosek obywateli wiążącego referendum krajowego?

  3. Czy jest pan/pani za:

  - systemem prezydenckim (wzmocnienie pozycji)
  - systemem gabinetowym (wzmocnienie premiera i RM i wyboru prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe)
  - utrzymaniem obecnego modelu.

  4. Czy jest pani/pan za:

  - jednomandatowymi okręgami wyborczymi (JOW)
  - pozostawieniem obecnego modelu
  - połączeniem obu metod (system mieszany).

  5. Czy jest pani/pan za podkreśleniem w konstytucji znaczenia chrześcijańskich źródeł państwowości polskiej oraz kultury państwa polskiego?

  6. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO?

  7. Czy jest pani/pan za zagwarantowaniem w konstytucji ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

  8. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności 500+, ochrony kobiet ciężarnych, dzieci i osób w podeszłym wieku?

  9. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony pracy oraz prawa do emerytury nabywanego w ustawowym wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?

  10. Czy jest pani/pan za uregulowaniem w konstytucji podziału samorządów na gminy, powiaty i województwa?
 • @maharaja 13:53:35
  10. Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa? TAK - NIE

  // A po kiego???? Gminy i województwa muszą zostać. Powiaty… to zależy. Jeśli tanie a mają co robić, niech zostaną, ale bez ochrony konstytucyjnej. //

  TA PLANOWANA "OCHRONA KONSTYTUCYJNA" TO ROZBICIE DZIELNICOWE - ZAPISANIE WOJEWÓDZTWA W KONSTYTUCJI UMOŻLIWI ODRYWANIE SIĘ WOJEWÓDZTW OD POLSKI

  Obecnie jest tak:

  Art. 3. Jednolitość państwa
  Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym.
  >> https://www.arslege.pl/jednolitosc-panstwa/k15/a5234/

  W IIRP mieliśmy już AUTONOMIĘ ŚLĄSKA

  Województwo śląskie (II Rzeczpospolita) - Województwo śląskie[1] – jedyna autonomiczna jednostka administracyjna II Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą władz w Katowicach, powołana do życia w 1920 roku, faktycznie istniała w latach 192https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie_(II_Rzeczpospolita)2–1939. W 1945 roku autonomia została formalnie zniesiona. >> https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie_(II_Rzeczpospolita)

  Podstawą prawną dla autonomii polskiej części Górnego Śląska i polskiej części Śląska Cieszyńskiego była ustawa konstytucyjna Sejmu Ustawodawczego z dnia 15 lipca 1920 roku
 • .
  Do kompetencji Sejmu Śląskiego należały wszystkie ustawy związane z polską, autonomiczną częścią Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego, oprócz polityki zagranicznej i wojskowości.

  W Autonomii Śląskiej organem władzy ustawodawczej był Sejm Śląski, natomiast organem wykonawczym była Śląska Rada Wojewódzka, na czele której stał wojewoda. Sprawy m.in. administracji szkolnej i skarbowej podlegały wojewodzie. Śląska Rada Wojewódzka pełniła funkcje kolegialnego organu wojewódzkiego, współdziałającego z wojewodą w sprawowaniu administracji.
 • @Ziut - Ruch dla Rzeczypospolitej 13:18:33
  Wbrew wpozorom, warto się pochylić nad tym, co proponuje PAD, choćby ad hoc:

  1. Czy jest Pani/Pan za:

  a) uchwaleniem nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?
  b) uchwaleniem zmian w obowiązującej Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r.?
  c) pozostawieniem Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. bez zmian?

  Na razie B, potem A. Zostawić co dobre, wpisać czego brakuje, resztę wyrzucić z konstytucji do zwykłej ustawy.

  Zawsze lepiej poprawiać, niż pisać od nowa. Z czasem trzeba napisać nową, bardzo krótką, zwięzłą, w oparciu o poprzednią, z której wystarczy przejąć rozwiązania konstrukcyjne, a pozostałym przepisom nadać rangę ustawy, by podnieść rangę samej KRP. Max. kilka zwięzłych stron + nacisk na procedury awaryjne / uprawnienia personalne / domniemanie kompetencji / hierarchiczne uregulowanie organów.

  Kryzys prawniczy 2015-2017 pokazuje, że Konstytucja jest bardzo nieprecyzyjna. Nie przewidziano w szczególności procedur awaryjnych (kto decyduje w przypadku sporów kompetencyjnych tudzież kto orzeka o wadliwości składu TK - dlaczego nie przewidziano domyślnej kognicji SN? Poza tym wystarczyłaby prowizoryczna chociaż hierarchia organów państwa, tak jak w armii, by było wiadomo, kto decyduje, jeśli istnieje przeszkoda/spór/wada w składzie dot. podmiotu o wyższej hierarchii. Nie byłoby ani chwili zamieszania….jakie teraz mamy.

  Procedury awaryjne się sprawdzają nie wtedy, gdy są ustalone nie jako rozwiązania merytoryczne, lecz personalnie, tzn. nie wtedy, gdy za dużo rozwiązań w nie się wtłacza, lecz wtedy, gdy jednoznacznie określają podmiot, który będzie władny do wiążącego rozwiązania konfliktu / kryzysu.

  Jeśli ustalona byłaby hierarchia organów, to przy stwierdzeniu, że brak zdolności do podjęcia tej roli przez dany organ w terminie powoduje automatyczną derogację kompetencji do organu wyżej stojącego (a jeśli takowego nie ma, to do najbliższego niżej stojącego), usuwamy raz na zawsze wszelkie spory kompetencyjne i niemoc w każdej władzy.

  /Banalne: Wystarczy jedno zdanie: o zgodności ustawy z KRP rozstrzyga TK. W razie przeszkody co do składu itd. orzeka władczo I prezes TK. W razie przeszkody w jego osobie - decyzję wydaje władczo SN, potem - I prezes SN. W razie i tej przeszkody - prezydent RP / Marszałek Sejmu / Marszałek Senatu.

  I po sprawie. Porządek raz na zawsze.
  Plus domniemanie kompetencji dla prezydenta w zakresie władzy ustawodawczej i reprezentacji kraju na zewnątrz, premiera - w zakresie władzy policyjno-administracyjnej, a prez. SN w zakresie władzy sądowej. By żadna luka w prawie nam nigdy nie zagroziła i by nam nie zaszkodziła.


  2. Czy jest Pani/Pan za unormowaniem w Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej 1 000 000 obywateli, oraz za tym, by wynik takiego referendum był wiążący, gdy weźmie w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania? TAK - NIE

  TAK. Zamrażarka sejmowa nie ma nic wspólnego z demokracją. Ale dałbym quorum 33,34%. Solidna 1/3. Zawsze większa gwarancja stabilności. I wzmocnienie legitymacji podejmowanych rozwiązań. Bardzo trafny postulat!!!

  3. Czy jest Pani/Pan za:

  a) systemem prezydenckim, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta?
  b) systemem gabinetowym, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji Rady Ministrów i jej Prezesa oraz wyborem Prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe?
  c) utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej?

  A) Ewidentnie system prezydencki. W polskich realiach: im bardziej prezydencki, tym lepiej. Plus równoległe wzmocnienie roli premiera, z jednoczesnym jednoznacznym rozgraniczeniem kompetencji prezydent - premier / prezydent / prezes SN/ i wyznaczeniem (obowiązkowo dwuinstancyjnego) sprawnego i szybko działającego organu rozstrzygającego ew. spory kompetencyjne (jak dla mnie: TK/SN, a jeśli stroną sporu jest władza sądowa: rząd/prezydent). No i trzeba by jednoznacznie dopełnić dzieła sanacji, stwierdzając, że nie można uniewinnić kogoś, kto nie jest prawomocnie skazany, by takich hocków klocków więcej nie było.

  4. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP:

  a) w jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy)?
  b) w wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny)?
  c) przy połączeniu obu tych metod (system mieszany)?

  Tak: A. Poseł będzie bliżej obywatelom. A jeśli to spowoduje marginalizację planktonu politycznego? Nie szkodzi… formuły dwóch największych partii się poszerzą. PiS o wolnościowców, PO o lewicę. Powstanie piękna panna S. (Platforma), błędny ideowy rycerz walczący o pokój z wolnościowym Sancho Pancza u boku (PiS) oraz PSL pośrodku jako coś na kształt świdra, z nieformalnym zakorzenieniem w strukturach KRK. Co do zasady nie trzeba wymyślać nic innego, niż PiS lub PO. Idźmy sprawdzonym torem zachodnioeuropejskich demokracji przez najbliższe 30-40 lat. Idźmy torem Chińczyków. Yin i Yan. Wtedy zbędne będzie definiowanie małżeństwa w KRP jako instytucji dwupłciowej.

  5. Czy jest Pani/Pan za podkreśleniem w konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł Państwowości Polskiej oraz kultury i tożsamości Narodu Polskiego? TAK - NIE

  To jest oczywiste. NIE trzeba tego podkreślać. Zresztą obecna preambuła jest OK. Zamiast tego pytania wprowadziłbym zasadę ŁADU SPOŁECZNEGO (solidaryzm społeczny) + inny model opracowywania budżetu, by nie było wiecznego wyrywania sukna każdy w swoją stronę: obowiązek corocznej równej waloryzacji wszystkich stawek budżetowych, od 500+ poprzez płacę minimalną aż po stawki dla sprzątaczek w sądach, z uprzednim pewnym spłaszczeniem rozpiętości na lepszy wstęp. A jeśli środków brak w danym roku, to nikt nic nie dostaje: tzw. konstytucyjna gwarancja równości. Plus stałe gremium (Rada Ładu Społecznego) władne do corocznych korekt, w ramach nadwyżek budżetowych.

  6. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności Państwa oraz nadrzędności Konstytucji RP? TAK - NIE

  Skoro weszliśmy, musimy mieć możliwość wyjścia w każdej chwili. Po co nam nieelastyczne zakotwiczenie? Na chwilę obecną NATO i UE sprzyjają naszym celom, ale nie wiemy, jak będzie w przyszłości. Po co się samo-ograniczać? Jestem natomiast za utrzymaniem nadrzędności KRP nad prawem unijnym. I bardziej wierzę w mądrość przyszłych pokoleń rodaków, niż w nieprzewidywalność potomków Junckera i Merkel.

  7. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w konstytucji ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski? TAK - NIE

  TAK. To w epoce wszędobylskiej chemii i pestycydów znacznie bardziej potrzebne, niż konstytucyjne odwołanie do cywilizacji chrześcijańskiej. Zresztą rolnicy i wieś to nasze chrześcijańskie korzenie…

  8. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny (takich jak świadczenia z programu 500 plus) oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku? TAK - NIE

  Rangę konstytucyjną nadałbym opiece okołoporodowej - to jest kluczowy moment i każdy Polak zasługuje na to, byśmy matce fundowali znieczulenie i cc, jeśli miednica za wąska itd.

  500 plus - TAK. Zlikwidowano dzięki temu biedę i niedożywienie wśród dzieci. Z obowiązkową automatyczną coroczną waloryzacją wysokości świadczenia o stopę inflacji, by nie było tak, jak z niektórymi grupami zawodowymi, których stawki od 13 lat stoją w miejscu. Małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety konstytucyjnie chronić nie trzeba. Nie jest państwa zadaniem wyrokowanie o moralności tj. wyręczanie księdza / nauczyciela / rodzica.

  9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony: pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej oraz prawa do emerytury, nabywanego w ustawowo określonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)? TAK - NIE

  Silniejsza ochrona stosunku pracy - TAK. To trzeba zagwarantować konstytucyjnie, by rodzina nie była wystawiona na stres bezrobocia z powodu uznaniowości nieodpowiedzialnych szefów. Z prawem firmy do zejścia aż do pensji minimalnej w razie złej sytuacji finansowej i zawieszenia składek ZUS. Plus likwidacja umów zlecenia i o dzieło do ściśle ograniczonych przypadków (np. rzeźbiarz czy muzyk). Praca na podstawie stosunku pracy (elastycznego, 1/4, 1/3, 1/2 czy 3/5 lub 9/10), bez obchodzenia prawa. Plus ulgi dla pracodawców za zatrudnianie pracowników. Pracownik elementarnym ogniwem procesu wytwarzania PKB, a nie urzędnik urzędu skarbowego….

  Wiek emerytalny - TAK. By za 20 lat się nie okazało, że trzeba było pracować dalej, do 70-tki lub 75-tki.
  Z konstytucyjnym zagwarantowaniem prawa wyboru, jeśli ktoś pracować lubi.

  10. Czy jest Pani/Pan za uregulowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa? TAK - NIE

  NIE. Po kiego to regulować w konstytucji???? Gminy i województwa raczej muszą zostać. Powiaty… to zależy. Jeśli tanie a mają co robić, niech zostaną, ale bez ochrony konstytucyjnej. Każdy region niech ma swojego szefa Wojewódzkiego/Powiatowego. Jeśli chcą, niech im płacą.

  Zamiast tego pytania zawarłbym w KRP nowe pytanie: o gwarancję niezawisłości władzy sądowej poprzez podkreślenie roli prezesa SN (domniemanie kompetencji i rozstrzyganie "o sytuacjach nierozwiązywalnych"), przy jednoczesnym podobnym do prezydenckiego wyliczeniu przesłanek usuwania danej osoby z urzędu, by nie było tak, jak teraz z panią Gersdorf. Bo władza sądowa musi być niezawisła i niezależna. A według obecnego byle jak napisanego prawa wcale nią nie jest. Nie miałbym nic przeciwko temu, by w konstytucji wpisać, że kadencja 6-letnia jest sztywna i pierwszy prezes SN jako jedyny nie podlega obowiązkowemu przejściu w stan spoczynku ani usunięciu w przypadku zmian systemowych (by ukrócić próby manipulowania) i że w ogóle nie podlega ustawom, lecz może od razu bezpośrednio stosować konstytucję (ale tylko on) jeśli byłby jakikolwiek zasadny podejrzenie ich sprzeczności z Konstytucją. Z obowiązkiem kontrasygnaty prezydenta, gdyby jego orzeczenia budziły wątpliwości np. 66%+1 składu Sejmu.

  A mając tak silną pozycję prezesa SN nie straszne nam żadne próby majstrowania przy KRP w przyszłości.

  Reasumując: pytanie 5, 6, 8 oraz 10 są niepotrzebne, marginalne, nieistotne. Zamiast tego trzeba postawić na
  - prawa ekonomiczne (ład wynagrodzeń, automatyczna waloryzacja świadczeń, zasada solidaryzmu społecznego),
  - dialog społeczny i referenda
  - ochronę matki i dziecka oraz rodziny (nienaruszalność stosunku pracy)
  - jawność w zwalczaniu patologii. To, co robi Małgorzata Wassermann, to najlepsze co może spotkać nasz kraj. Nawet jeśli jej pewne gwiazdorstwo (sprowokowane przez Rostowskiego) nieco razi

  Plus jedno, najistotniejsze:

  Czy jesteś za konstytucyjnym zagwarantowaniem niezależności dziennikarskiej (w duchu rzetelności informacji), wzmocnieniem roli szczególnych organów kontroli (CBA, CBŚ itd.) oraz konstytucyjnym nadaniem szerszych uprawnień komisjom śledczym?

  jednoznaczne TAK.

  Tylko jawność pozwoli usunąć złogi postkomunizmu, czyli bardzo upraszczając: Małgorzata Wassermann i Kamiński TAK, Wincent Rostkowski i Beata Sawicka NIE.
 • @maharaja 14:30:22
  "Zostawić co dobre, wpisać czego brakuje, resztę wyrzucić z konstytucji do zwykłej ustawy."

  A może odwrotnie, zostawić to co niedobre a co dobre wyrzucić ;)

  Zawsze jak "używa się" trybu bezosobowego, "się zrobi", "powinno być", jest to znak ostrzegawczy.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY