Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
716 postów 4691 komentarzy

"Orzeł" - Pismo sympatyków Obozu Narodowo Demokratycznego

Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny - Przyszedł czas na "Obóz Narodowo Demokratyczny - NOTKA FUNDACYJNA [Founding note] - http://ziut.neon24.pl/post/146369,oboz-narodowo-demokratyczny-zdelegalizowac-onr-i-mw

PARADOKSY HISTORII: Polska, "ch*j, dupa, ... i kamieni kupa"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W czerwcu 1941 r. Hitlerowskie Niemcy dokonały inwazji na Związek Radziecki. Mimo początkowego i przytłaczającego sukcesu kampanii, Sowieci odepchnęli niemiecki atak na Moskwę.

en.wikipedia.org:  Hitler wymógł na swoich sprzymierzeńcach związali jak największą część ogromnej radzieckiej machiny wojennej, jaką są w stanie. W 1942 r. Hitler, w ekstremalnej tajemnicy, odwiedził Finlandię, oficjalnie pogratulować

Mannerheim'mowi z okazji jego 75. urodzin. Mannerheim nie chciał powitać Hitlera w swojej kwaterze głównej, ponieważ wyglądałoby to jak wizyta państwowa. [...] Hitlera powitano, przy czym towarzyszył prezydent  Finlandii Ryti oraz inni urzędnicy państwowi i wojskowi, w osobistym pociągu Mannerheim'a, gdzie odbył się urodzinowy posiłek i negocjacje.

Po oficjalnych powitaniach i przemowach Hitler i Mannerheim, w towarzystwie innych urzędników niemieckich i fińskich, weszli do prywatnego wagonu Mannerheima na cygara, napoje i lunch. W tym wagonie fiński inżynier dźwięku Thor Damen założył duży i widoczny mikrofon. Mikrofon nagrał pierwsze 11 minut osobistej rozmowy Hitlera z Mannerheimem.

    

Na taśmie Hitler omawia porażkę Operacji Barbarossa [na początku tej operacji doszło do tragedii w Jedwabnem], oraz zaskoczenie zdolnością Związku Radzieckiego do produkcji tysięcy czołgów. >>>  "Prawdziwy głos Hitlera" / polskie napisy.  https://youtu.be/QNCJuReSs2Q

Co zdumiewa w tym nagraniu, co jest szczególnie ważne dla historii Polski,  to fakt że Hitler osobiście potwierdza w nim to, że Niemcy hitlerowskie nie były w stanie prowadzić "wojny na dwa fronty", ... we wrześniu 1939 r. też  [i nie prowadziły, bo nasi "sprzymierzeńcy" nas zdradzili].

Taka sama informacja znajduje się w amerykańskiej analizie napaści Niemiec na Polskę 1 września 1939 r., w książce pod tytułem:  THE GERMAN CAMPAIGN IN POLAND (1939) DEPARTMENT OF THE ARMY PAMPHLET No. 20-255 napisanej przez Robert M. Kennedy, Major Infantry United States Army.

Autor książki pisze w niej, że Hitler dokonał "gambling" [coś na wzór gry w ruletkę], atakując Polskę wszystkimi siłami jakie posiadał, po czym szybko musiał przerzucić swoje wojska na zachodnie granice Niemiec w obawie przed reakcją "sprzymierzonej" z Polską Francji,  która zobowiązywała się wraz z  Anglia, do pomocy w ewentualnej wojnie z Niemcami.

Należy sobie zadać teraz pytanie, czy Anglia i Francja znając siłę Rosji Radzieckiej, swojego sprzymierzeńca z czasów  I Wojny Światowej [wtedy carskiej Rosji], świadomie nie pomogły Polsce wiedząc, że Niemcy zaatakują Rosję, .... i przegrają tak czy inaczej, przegrają II Wojnę Światową, ... a jeśli tak, to czy powtórne  "zdławienie Polski" i oddanie jej pod jurysdykcję Związku Sowieckiego nie było przypadkiem jednym z celów II Wojny Światowej? 

Bo znając fakty i myśląc logiczne trzeba dojść do wniosku, że w 1918 r.  Polska nie odzyskała niepodległości dlatego, że tak chciały USA i prezydent Wilson, tylko dlatego, że Niemcy z Austro-Węgrami aktem 5 listopada 1916 r. odmówiły Żydom utworzenia "JUDEOPOLONI", i zaoferowały Polakom Królestwo Polskie na okupowanych przez nich ziemiach  zaboru pruskiego i austro-węgierskiego, oraz dlatego, że w 1917 r. w Carskiej Rosji [być może z tego samego powodu] doszło do Rewolucji Bolszewickiej.

Przed Rewolucją Bolszewicką Carska Rosja była aliantem Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w I Wojnie Światowej, a car rosyjski obiecał Polakom , pod swoim berłem, Królestwo Polskie z ziem wszystkich trzech zaborów.

Na YouTube jest nagranie jednego z popularnych internautów, w którym przekonuje, że Polska nie przegrała kampanii wrześniowej, .... tylko celowo się poddała  -  NIBY TOTALNA ABSTRAKCJA  -  ale gdy weźmie się pod uwagę, że część polskich elit przed odzyskaniem niepodległości w 1918 była niejako agenturą związaną z Austro-Węgrami i Niemcami [Piłsudski], a druga część z Carską Rosją [Dmowski], ... a jedynym niezależnym Ojcem polskiej niepodległości [związanym jednak z Ameryką] był Jan Ignacy Paderewski,

A W POLSCE W WYNIKU 1 WOJNY ŚWIATOWEJ WYGRAŁA AGENTURA NIEMIECKA, .... w której to wojnie Niemcy ponieśli klęskę, to hipoteza "oddania walkowerem" kampanii wrześniowej 1939 r. wcale nie jest taki nierealistyczna  -  temat rozwinę w dalszych częściach.

Drugim zaskoczeniem nagrania Hitlera jest ilość czołgów, które posiadało ZSRR w chwili napaści Niemiec hitlerowskich 22 czerwca 1941 r., na okupowane przez Związek Sowiecki Ziemie II Rzeczypospolitej od września 1939 r. 

TEMAT ROZWOJOWY / CIĄG DALSZY NASTĄPI

*** Tutaj muszę podzielić się powszechnie nieznaną pozyskaną wiedzą z momentu ratyfikowania przez Polskę traktatów Pokojowych po I Wojnie Światowej / cytat z książki "PADAREWSKI MYŚLI O POLSCE i POLONI" Editions Dembiński, Paris 1992

str. 35: "Przed trudnym zadaniem stanął Paderewski w dniu 30 lipca 1919 roku, kiedy starał się przekonać większość Sejmu Ustawodawczego o konieczności ratyfikacji Traktatu Wersalskiego, z jego integralną częścią, traktatem o ochronie mniejszości narodowych. Lewica Sejmowa [PPS, PSL "Wyzwolenie"] zarzucała Paderewskiemu [a więc i Dmowskiemu] naginanie się przed żądaniami Stanów Zjednoczonych i koalicji na Konferencji Pokojowej brak zdecydowanego poparcia reformy rolnej. Była ona zaniepokojona przyjęciem przez Paderewskiego oferty Herberta Hoovera w sprawie zatrudnienia wytypowanych przez rząd amerykański doradców i ekspertów. [ ... ] 

W memoriale wysłanym do Wielkiej Czwórki 15 czerwca 1919 r. Paderewski dostrzegł w projekcie traktatu mniejszościowego prawne ograniczenie suwerenności Państwa Polskiego, możliwość łatwej ingerencji sąsiadów w nasze sprawy wewnętrzne, zbędne powtarzanie zasad konstytucyjnych odrodzonego Państwa Polskiego i niebezpieczne wprowadzenie instytucji protektoratu nad mniejszościami za pośrednictwem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. [...] Pod silnym naciskiem Wielkiej Czwórki, przede wszystkim Wilsona, Paderewski był zmuszony zgodzić się na wspomniany traktat." 

Największe zdumienie wzbudzają jednak słowa Ignacego Jana Paderewskiego, wypowiedziane w jego przemówieniu:

str. 200  / przemówienie pierwszego premiera IIRP i Ministra Spraw Zagranicznych w Sejmie I.J. Paderewskiego z 30 lipca 1919 r:  

"Wrócę do Traktatu.  Niejeden z nas uważa, że uznanie [w Traktacie Wersalskim] Wisły za drogę wodną międzynarodową jest poniekąd ujmą dla Polski.  I nam się tak zdawało.

Od początku Konferencji sprzeciwiał się temu wytrwale i mężnie delegat Roman Dmowski , wszyscyśmy się opierali temu, i walczyli do samego końca. Atoli gdy na Radzie Czterech oświadczono nam stanowczo, że uznanie Łaby, Odry Dunaju , Wisły i Niemna za rzeki dostępne dla wolnej międzynarodowej żeglugi jest wprowadzeniem w życie zasady, która będzie następnie zastosowana do wszystkich rzek świata, wówczas nie mogliśmy się na to nie zgodzić." / KONIEC CYTATU /

Czy można się więc dziwić Hitlerowi, że przed 1 września 1939 r. żądał od Polski eksterytorialnego korytarza z Prus Wschodnich do Gdańska,

albo że pRezydent Polski jednoosobowo, wbrew Konstytucji, ma prawo ustalić warunki przemieszczania się wojsk obcych [w chwili obecnej nawet nie wymienionych z nazwy] na terytorium Polski w czasie pokoju,

 oraz przyznać im, w części lub całości, uprawnienia Wojska Polskiego,

a Minister Obrony Rządu  ma prawo tym obcym wojskom, które mogą do nas np. przyjechać na wizach turystycznych, wydać uzbrojenie Wojska Polskiego,  ... w tym zapewne i mundury, czy w takiej sytuacji,

 

PODOBNO 100 LAT OD ODZYSKANAI NIEPODLEGŁOŚCI,  

ABY NA PEWNO MAMY CO ŚWIĘTOWAĆ 11 LISTOPADA 2018 ROKU?

 
 

 


.
Towarzysz żydowski Jakub Berman,  ... #2 PRL-u do 1956 r.

Stalin o handlu z Ameryką

 

Stalin's Secret War Plans

 Why Hitler Invaded the Soviet Union

By Richard Tedor, researcher in the European theater of World War II;

https://www.wintersonnenwende.com/scriptorium/english/archives/articles/stalwarplans.html

  

<>

Druga sprawa to sprawa tych tysięcy czołgów, o których mówił Hitler:

Skąd Rosja Sowiecka, która kilkanaście lat wcześniej przegrała z Polską wojnę i Bitwę Warszawską 1920 r., skąd ten Związek Sowiecki miał te tysiące czołgów, których ilość zaskoczyła Hitlera? 

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest prosta:

od 1926 roku Rosja Sowiecka otrzymywała maszyny, urządzenia i technologie handlując z Ameryką i amerykańskimi Żydami. / Nasz Pałac Kultury też ma "amerykańskie korzenie", ... technika amerykańska. Podobnych budynków stoi w Ameryce setki. /  Dokładnie coś podobnego miano wybudować w Warszawie jeszcze przed wojną, i miało się nazywać "Wieża Wolności" 

Czy można się więc dziwić sytuacji, że podczas Konferencji Wersalskiej Polska w starciu z lobby amerykańskich Żydów musiała się ugiąć przed Wilsonem, zgodzić na Traktat Mniejszościowy i uznanie Wisły w Traktacie Wersalskim za wody międzynarodowe?

 

Plany budowy "Wieży Niepodległości"  pokrzyżowała wojna. -  Stefan Starzyński został aresztowany 27 października 1939 roku, a następnie zginął w nieznanym miejscu i okolicznościach, natomiast Juliusz Nagórski został rozstrzelany w egzekucji ulicznej przy Hali Mirowskiej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.  /   "Wieża Wolności"  /  Budowa Pałacu Kultury i Nauki    >>>    https://www.youtube.com/watch?v=8m2D7_qU7lY

KOMENTARZE

 • Taśma Hitlera - film dokumentalny [LEKTOR PL]
  Na taśmie Hitler omawia porażkę Operacji Barbarossa [na początku tej operacji doszło do tragedii w Jedwabnem], oraz zaskoczenie zdolnością Związku Radzieckiego do produkcji tysięcy czołgów. >>> "Prawdziwy głos Hitlera" / polkie napisy. / Hitler >>> https://youtu.be/QNCJuReSs2Q

  >> Taśma Hitlera - film dokumentalny [LEKTOR PL]
  >> https://youtu.be/xbZcAY4oYvM
 • Kaczyński "już nie żyje"! Jest politycznym trupem!
  .
  >> http://ziut.neon24.pl/post/143870,kaczynski-juz-nie-zyje-jest-politycznym-trupem

  Ostatnim etapem kolejnego rozbioru Polski będzie uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej o czym pisałem w poprzedniej notce. / To będzie koniec!
 • Sienkiewicz w rozmowie zdradził motyw zamachu w Smoleńsku
  Motywem jest "World Trade Scenario" / Kontrola Handlu Światowego, o którym słychać na "taśmie Sienkiewicz/Belka" - W EU Amerykanie chcą nad nim panować za pośrednictwem budowanych przez Platformę "specjalnych relacji" między Polską i Izraelem.

  28.03.2016 >> http://ziut.neon24.pl/post/130640,sienkiewicz-w-rozmowie-zdradzil-motyw-zamachu-w-smolensku
 • Przez mój pusty łeb nie przeszła by myśl, że niektórych będących
  w powszechnej świadomości zdrajcami lub cymbałami będzie można wobec postawy pisklaków nazwać prawdziwymi patriotami, wiecie o kim myślę, klasyk i pan jabłuszko.
 • bajka
  Gdyby Rosja miała 35 tyś czołgów to operacja Barbarossa zakończyła się po tygodniu klęską Niemiec.
  Wiktor Suworow podaje liczbę 23 tyś. z czego niewiele było tych najnowszych T34, nadmienia jednocześnie, że połowa czołgów było w naprawie.
  Z kolei Żukow pisał, że Niemcy na odcinkach na których atakowali i przełamywali front mieli 4 do 5 –co krotną przewagę w sile żywej i w sprzęcie.
  Niemieckie dywizje były przygotowane do wojny, miały doświadczenie bojowe. Rosyjskie dopiero się uczyły walczyć, tworzyć kolejne linie obrony.
  Produkcja przemysłowa poszła w całości na potrzeby nowo tworzonych armii. W efekcie z czasem Rosja mogła skierować na front więcej sprzętu i więcej ludzi i zatrzymać nieniecką ofensywę.
  35 tyś czołgów może było wyprodukowanych ale w czasie całej wojny.
  Warto przypomnieć co niektórzy pisali, że na pięciu żołnierzy rosyjskich przypadał jeden karabin. Na amerykańskim filmie ,,Wróg u bram’’ pokazano jak karabin dostawał co drugi żołnierz.
  A tu nam Hitler mówi o 35 tyś czołgów.
  W rosyjskim filmie Michałkowa ,,Cytadela” było jeszcze śmieszniej, pokazano, że zamiast karabinów dawano drewniane kije i wysyłano z nimi do ataku.
 • @Oświat 11:36:41
  Panie Oświat, ZSRR mógłby mieć 50 tysięcy czołgów i nic to nie zmieniłoby. Problemem Armii Czerwonej była czystka wśród kadry dowódczej średniego i wysokiego szczebla przeprowadzona w latach trzydziestych. W jej wyniku stracono lub osadzono w łagrach większość oficerów, którzy mieli pojęcie o dowodzeniu wojskiem. Ich miejsce zajęli żydowscy politrucy, którzy jedyne co potrafili, to katować i mordować "wrogów klasowych". Widmo błyskawicznej klęski spowodowało, że wyciągnięto z łagrów tych , co przeżyli i przywrócono do służby. Jednocześnie ukrócono możliwość mieszania się w dowodzenie oficerów politycznych. Te działania sprawiły, że Armia Czerwona zaczęła wykorzystywać swój potencjał i stawiać wojskom Hitlera coraz większy opór, by potem przejść do kontrofensywy.
 • @Jabo 14:54:30
  // Panie Oświat, ZSRR mógłby mieć 50 tysięcy czołgów i nic to nie zmieniłoby. Problemem Armii Czerwonej była czystka wśród kadry dowódczej średniego i wysokiego szczebla przeprowadzona w latach trzydziestych. //

  DOKŁADNIE TAK / MOŻNA MIEĆ RAKIETE KOSMICZNĄ, ... A KAŁMUK I TAK NIE POLECI NIĄ NA KSIĘŻYC
 • Who was planning to attack whom in June 1941, hitler or stalin? Viktor Suvorov
  >>> https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/03071848508522704

  Operation Barbarossa // The invasion was set for 15 May 1941, though it was delayed for over a month in allowing for further preparations and possibly better weather >>> https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Barbarossa
  .
  https://www.tandfonline.com/na101/home/literatum/publisher/tandf/journals/content/rusi20/1985/rusi20.v130.i02/03071848508522704/production/03071848508522704.fp.png_v03
 • Stalin's Secret War Plans / Why Hitler Invaded the Soviet Union
  https://www.tandfonline.com/na101/home/literatum/publisher/tandf/journals/content/rusi20/1985/rusi20.v130.i02/03071848508522704/production/03071848508522704.fp.png_v03

  Article from The Barnes Review, Nov./Dec. 2000, pp. 27-33. The Barnes Review, 645 Pennsylvania Ave SE, Suite 100, Washington D.C. 20003, USA. By Richard Tedor, researcher in the European theater of World War II; >> https://www.wintersonnenwende.com/scriptorium/english/archives/articles/stalwarplans.html#ref24
 • The Czech Conspiracy A Phase in the World-War Plot
  https://www.wintersonnenwende.com/scriptorium/english/archives/czechconspiracy/cc00.html
 • @Ziut - Ruch dla Rzeczypospolitej + Jabo
  Powtarzacie stare propagandowe bzdety.
  Stalin odsunął od operacji bojowych na froncie nawet swoich najbliższych przyjaciół takich choćby jak Michał Budionny.
  Powód.
  To nie była wojna szarżami kawaleryjskimi do jakich nawykli dowódcy w stylu Tuchaczewski.
  Stalin miał powiedzieć –tą wojnę wygrają motory i do takiej wojny dobierał poszczególnych dowódców, takich jak chociażby Żukow który zniszczył armię kwantuńską ( japońską) pod Chałchin Goł w 1939 r.
  A czy politrucy się nie mieszali w sprawy generałów?
  Mieszali się co doskonałym przykładem może być sytuacja w której komisarz polityczny Nikita Chruszczow, zaraz po delegowaniu przez Stalina do Stalingradu, już w pierwszych dniach usunął dowódcę garnizonu i zastąpił go innym wojskowym, tylko z tego powodu że według opinii tegoż dowódcy miasto było nie do obrony.
  Jak wiemy Stalingrad został obroniony.
 • @Ziut - Ruch dla Rzeczypospolitej 16:05:45
  Viktor Suvorov
  to Ukrainiec pod przybranym nazwiskiem.
  Ma to do siebie, że w pisanych przez siebie książkach sam sobie zaprzeczał, nie pamiętając tego co napisał wcześniej.
  Wyjątkowo niechętnie ustosunkowany do Żukowa.
  Tak jak Napoleon wygrywał swoje bitwy opierając się na nowych mianowanych przez siebie dowódcach, tak samo Stalin rozumiał, że tylko nowa kadra dowódcza będzie w stanie pokonać najsilniejszą (niemiecką) wówczas armię świata.
  Hitler też starych generałów z okresu I wojny światowej w większości odesłał na emerytury.
 • @Jabo 14:54:30
  ...czystka wśród kadry dowódczej średniego i wysokiego szczebla przeprowadzona w latach trzydziestych....

  Tą czystkę Stalin powinien zarządzić zaraz po klęsce w bitwie warszawskiej, po której to klęsce, 60 czy nawet 70 tyś. rosyjskich żołnierzy trafiło do niewoli.
  Są bitwy przegrane, w których strona przegrywająca opuszcza pole bitwy w mniejszym czy większym nieładzie, ale utracić taką masę żołnierzy w bitwie z niekoniecznie silniejszym przeciwnikiem, to dla dowodzących powinno się skończyć jeśli nie rozstrzelaniem, to degradacją do stopnia szeregowego żołnierza.
 • @Oświat 21:33:15
  A dla czego tego nie zrobił? Bo władza była w rękach Lenina. Doszedł do władzy Stalin, to zrobił to co się należało zrobić.
  Z Trockim ( Lejba Dawidowicz Bronsztejn) i jego żydowskimi towarzyszami, no i z ich militarnym ramieniem w postacji Tuchaczewskiego.
 • @Oświat 21:23:40
  // Hitler też starych generałów z okresu I wojny światowej w większości odesłał na emerytury //

  CO ZNACZY SŁOWO TEŻ? / TEŻ JAK STALIN I BERIA?

  >> https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_terror_(ZSRR)

  2 marca 1938 r. rozpoczął się „proces dwudziestu jeden” – oficjalnie „Proces bloku prawicowo-trockistowskiego”.

  Oskarżeni:

  Aleksiej Rykow – b. premier ZSRR (do 1930 r.), później ludowy komisarz łączności, przeciwnik przymusowej kolektywizacji i stalinowskiej industrializacji,
  Nikołaj Krestinski – członek pierwszego składu Biura Politycznego RKP (b) (1919), b. ludowy komisarz finansów, b. ambasador ZSRR w Berlinie, zastępca ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR (1930–1937),
  Arkadij Rozengolc – były ambasador ZSRR w Wielkiej Brytanii, od 1930 komisarz ludowy handlu zagranicznego ZSRR,
  Gienrich Jagoda – szef OGPU i NKWD ZSRR,
  Chrystian Rakowski – były I sekretarz KC KP Ukrainy, b. ambasador ZSRR w Londynie i Paryżu,
  Nikołaj Bucharin – do listopada 1929 r. członek Biura Politycznego, redaktor naczelny Prawdy i przewodniczący Kominternu, od stycznia 1934 do stycznia 1937 – redaktor naczelny Izwiestii;
  Hryhorij Hryńko – ludowy komisarz finansów ZSRR, zastępca przewodniczącego Komisji Planowania,
  Wasil Szaranhowicz – I sekretarz KC KP Białorusi,
  Akmal Ikramow – I sekretarz KC KP Uzbekistanu,
  Isaak Zielenski – b. członek Orgbiura, b. I sekretarz KC KP Uzbekistanu (1929-31), przewodniczący związku spółdzielczego Centrosojuz,
  Faizullah Chodżajew – b. przewodniczący Rady komisarzy ludowych (premier) Uzbeckiej SRR,
  Michaił Czernow – 1934-37 ludowy komisarz rolnictwa ZSRR,
  Władimir Iwanow – b. I sekretarz KC KP Uzbekistanu (1925-27), były komisarz ludowy przemysłu leśnego ZSRR, sekretarz Orgbiura RKP (b)
  byli osobiści sekretarze Jagody, Kujbyszewa i Maksyma Gorkiego,
  trzech lekarzy oskarżonych o zabójstwo Gorkiego i jego syna,
  kilku mniejszej rangi urzędników państwowych.

  Rok później Tuchaczewski stłumił powstanie kronsztadzkie i – z użyciem gazów bojowych i lotnictwa – powstanie tambowskie.

  22 maja 1937 r. został aresztowany w gmachu partyjnym w Kujbyszewie.

  Po trwających dwa dni torturach przyznał się do winy. 11 czerwca tegoż roku o godz. 9:00 rozpoczęła się rozprawa. Marszałek i siedmiu innych oficerów zostało oskarżonych o szpiegostwo na rzecz III Rzeszy. O godz. 23:00 sąd skazał wszystkich podsądnych na śmierć przez rozstrzelanie[37]. Wyroki wykonano tej samej nocy na podwórzu więzienia na Łubiance. Za zdrajców uznawano w owym czasie również rodziny skazanych. Kara za pokrewieństwo z domniemanym zdrajcą wynosiła 10 lat łagru. Wkrótce bracia Tuchaczewskiego: Nikołaj i Aleksander trafili do łagru, w którym zostali zabici (według oficjalnej wersji przez więźniów kryminalnych). Jego siostry zesłano na Kołymę, skąd powróciły dopiero w 1956 r.

  Po likwidacji Tuchaczewskiego rozpoczęto represje wobec kolejnych dowódców. Ogółem zamordowano:

  3 spośród 5 marszałków (Michaił Tuchaczewski, Wasilij Blücher i Aleksandr Jegorow),

  3 spośród 8 dowódców armii (komandarmów I rangi – odpowiednik generała armii z 5 gwiazdkami): Jona Jakir, Hieronim Uborewicz, Iwan Biełow;

  10 spośród 10 dowódców armii (komandarmów II rangi – odpowiednik generała armii z 4 gwiazdkami): Pawieł Dybienko, Michaił Lewandowski, Iwan Dubowoj, August Kork, Nikołaj Kaszyrin, Aleksandr Siediakin, Jakow Ałksnis, Innokientij Chalepski, Joakim Wacetis, Michaił Wielikanow);

  17 spośród 17 komisarzy armijnych – armkomów (2 komisarzy I rangi – odpowiednik generała armii z 5 gwiazdkami):Jan Gamarnik, Piotr Smirnow,

  15 armkomów II rangi (odpowiednik generała armii z 4 gwiazdkami): m.in. Aleksander Griszyn, Siergiej Kożewnikow, Jan Bierzin,

  12 spośród 14 dowódców armii,

  57 spośród 67 dowódców korpusu, represjonowano 60, m.in. Robert Ejdeman, Witalij Primakow, Witowt Putna, Borys Feldman, Jelisiej Goriaczow, Mikołaj Kujbyszew, Gaj Bżyszkian,

  2 flagmanów floty I rangi – odpowiednik admirała równy generałowi armii z 5 gwiazdkami: Władimir Orłow i Michaił Wiktorow,

  2 spośród 2 fłagmanów floty II ranga – odpowiednik admirała równy generałowi armii z 4 gwiazdkami: Iwan Kożanow,

  6 spośród 6 fłagmanów I ranga – odpowiednik admirała równy generałowi pułkownikowi (broni): m.in. Iwan Łudri, Eduard Pancerzanski,

  9 spośród 15 fłagmanów II ranga – odpowiednik admirała równy generałowi lejtnantowi (dywizji),

  23 spośród 28 komisarzy korpusów, represjonowano 25,

  125 spośród 199 dowódców dywizji, represjonowano 136, wróciło w szeregi armii 11,

  200 spośród 397 dowódców brygad, represjonowano 221,

  69 spośród 97 komisarzy dywizji, represjonowano 79,

  34 spośród 36 komisarzy brygad,

  401 spośród 456 pułkowników,

  ok. 40 tysięcy oficerów niższych rang.

  Straty wśród stanów poszczególnych stopni i stanowisk wynosiły od 60–100%. W wojskach lądowych represjonowano 36761[38]oficerów starszych, w Marynarce Wojennej ok. 3 tys. Według represjonowanego gen. lejtn. A. Todorowskiego przed wojną 1941 spośród 733 wyższych dowódców i komisarzy politycznych Armii Czerwonej zostało zgładzonych 579. W rezultacie tego w czerwcu 1941 tylko 7% dowódców posiadało wyższe wykształcenie wojskowe, a 37% nie ukończyło nawet szkół wojskowych II stopnia

  WIĘCEJ >>> USZKUJNIK / "PARADOKSY HISTORII" >> https://stopsyjonizmowi.files.wordpress.com/2012/09/uszkujnik-pdf.pdf
 • MACIEREWICZ: siły postkomunistyczne i liberalne zaatakowały decyzję o budowie baz żołnierzy USA w Polsce
  Usytuowanie baz i polsko-amerykański sojusz oznaczają, że Polska uwalnia się od kurateli Unii Europejskiej, a przede wszystkim od kurateli Niemiec

  — ocenił >> https://wpolityce.pl/polityka/396757-macierewicz-w-trwam-nic-dziwnego-ze-sily-postkomunistyczne-i-liberalne-zaatakowaly-decyzje-o-stalych-bazach-zolnierzy-usa-w-polsce

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY