Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
697 postów 4603 komentarze

"Orzeł" - Pismo sympatyków Obozu Narodowo Demokratycznego

Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny - Przyszedł czas na "Obóz Narodowo Demokratyczny - NOTKA FUNDACYJNA [Founding note] - http://ziut.neon24.pl/post/146369,oboz-narodowo-demokratyczny-zdelegalizowac-onr-i-mw

[RE]Prywatyzacja i rekompensaty dla "Obywateli RP z 2009 r."

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jak wynika z projektu ustawy przedstawionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, na Dużej Ustawie Reprywatyzacyjnej skorzystają jednak "Obywatele RP z 2009 r." / Pozostaje aby ustalić, czy na zasadzie "polisy ubezpieczeniowej" po śp. Lechu Kaczyńskim?

Gdyby nie to, i to, że w ustawie brakuje określenia górnej granicy "możliwości rekompensacyjnych" Państwa Polskiego, to być może ta ustawa nie jest nawet taka zła - pod warunkiem, że nie będzie jak z ustawą o ochronie ziemi, gdzie w ostatnim momencie zatwierdzono możliwość zakupu ziemi rolnej przez związki wyznaniowe / Wiadomo jakie. 

Żydzi są jak na razie "strategicznie niezadowoleni": Ustawa [re]prywatyzacyjna nie przewiduje przyznania WJRO spadku po bezpotomnie zmarłych w czasie Holokaustu obywatelach polskich wyznania mojżeszowego  -  to dobra wiadomość, ale  

ustawa w przedstawionej formie nie chroni jednak w 100% budżetu, czyli nas, przed katastrofą. Nie daje gwarancji, że nic się nie "wymknie" spod kontroli. ... Bo rząd odejdzie, ale obciążająca nas ustawa zostanie >>> //ziut.neon24.pl/post/140612,czy-pis-tak-te-ustawe-uchwali-a-duda-czy-taka-ja-podpisze

 

 

Str. 4 / 5 //m.neon24.pl/79b455b411b83cda43b9e2f72e6b427e,0,0.jpg

Str. 5 / 6  //m.neon24.pl/b866c0f81d859b977dcf3b594c29b99e,0,0.jpg

 

PDF USTAWY REPRYWATYZACYJNEJ W ARTYKULEDuża Ustawa Reprywatyzacyjna  2017-10-20  >>  https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,9903,duza-ustawa-reprywatyzacyjna.html

Zgodnie z zapowiedzią wiceministra Patryka Jakiego prezentujemy projekt Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej. Projekt trafi do szerokich konsultacji. Ministerstwo jest otwarte na wszelkie uwagi i opinie na ten temat.

To pierwszy po 1989 roku kompleksowy projekt ustawy pozwalający definitywnie uregulować kwestie reprywatyzacji dóbr przejętych przez władze komunistyczne po 1944 roku. Nowa ustawa zakończy wszelkie patologiczne zjawiska, które przyjęły formę dzikiej reprywatyzacji. Ostatecznie utraci moc dekret Bieruta.

Rozwiązania zaproponowane w projekcie Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej (o rekompensacie niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r.) stanowią kompromis pomiędzy moralną powinnością wobec osób pokrzywdzonych a ekonomicznymi możliwościami państwa.

Projekt zakłada między innymi:

•zakaz zwrotów w naturze;
•zakaz zwrotów z wykorzystaniem instytucji kuratora;
•zakaz handlu roszczeniami;
•zakaz zwrotów na reaktywowane spółki;
•wprowadzenie możliwości wznowień spraw, gdy doszło do naruszenia prawa;
•wprowadza zasadę obligatoryjnego uwzględniania indemnizacji;
•uprawnionymi są tylko dawni właściciele, ich spadkobiercy w pierwszej linii oraz małżonkowie;
•uwzględnienie w rekompensatach możliwości finansowych państwa.

KOMENTARZE

 • WJC President Lauder ‘profoundly disappointed’ by Poland’s proposed restitution law
  .
  .
  >> http://www.worldjewishcongress.org/en/news/wjc-president-lauder-profoundly-disappointed-by-polands-proposed-restitution-law-10-5-2017
  .
  NEW YORK – The World Jewish Congress on Friday expressed “profound disappointment” in the Polish government’s proposed legislation for the restitution of confiscated property belong to Holocaust victims and their heirs. WJC President Ronald S. Lauder said that while he “strongly welcomed” the principle and importance of such legislation, the actual text proposed by the Polish Ministry of Justice was insufficient and “excluded the vast majority” of survivors and their families.

  “We are profoundly disappointed that the Polish government’s proposal excludes the vast majority of Polish Holocaust survivors and their families,” Lauder said in a statement released in his dual capacity as Chairman of the Council of the World Jewish Restitution Organization, together with WJRO Chair of Operations Gideon Taylor.

  “The Polish Holocaust survivors and their families were an integral part of Polish life for centuries. Their property is often their last tangible connection with the life they lived before the destruction of the Holocaust.

  “We strongly urge the Polish government to ensure that the legislation, when introduced to the Parliament, will have eligibility criteria and a claims process that are fair and just to those who suffered and lost so much.”

  The Ministry of Justice’s proposal contains a number of clauses that would impede full and fair restitution, including the stipulation that any claimants must first secure Polish citizenship, the restriction of claims within a one-year period, and a limit on the circle of heirs eligible to lodge claims to direct linear descendants of the owner.
 • Czy Tusk nadał obywatelstwo Niemcom z "Ziem Odzyskanych"?
  .
  >> http://ziut.neon24.pl/post/140672,czy-tusk-nadal-obywatelstwo-niemcom-z-ziem-odzyskanych
  .
  To wymaga analizy prawników, ale najprawdopodobniej "[nie]rząd Tuska" umożliwił Niemcom, "na [ich] wniosek", uzyskanie obywatelstwa polskiego "Ziem Odzyskanych" - Jeśli tak, to może im to pomóc w [re]prywatyzacji tych ziem.
 • Czy PiS tak tę ustawę uchwali? A Duda, czy taką ją podpisze?
  .
  >> http://ziut.neon24.pl/post/140612,czy-pis-tak-te-ustawe-uchwali-a-duda-czy-taka-ja-podpisze
  .
  Minister JAKI nie ma wyobraźni jeśli chodzi o wielkość problemu za JAKI się bierze: oferowane 20% rekompensat za roszczenia to może być [$65 mld+], ... jedna działka koło Pałacu Kultury jest warta 200 mln zł, ... to 1/5 miliarda zł.

  ILE ZATEM WARTE SĄ ROSZCZENIA DLA CAŁEJ WARSZAWY WYNIKAJĄCE Z "DEKRETU BIERUTA"?, ... NIKT NIE JEST TEGO W STANIE WYCENIĆ, ... A CO DOPIERO Z CAŁĄ POLSKĄ?

  OTÓRZ OBAWIAM SIĘ, ŻE OPOZYCJA ZA TAKĄ USTAWĄ NIE ZAGŁOSUJE, PiS W TAKIEJ FORMIE USTAWY NIE UCHWALI, A JAKBY NAWET UCHWALIŁ, ... TO PREZYDENT JEJ NIE PODPISZE

  DLACZEGO? / POWODÓW JEST KILKA

  1. Ustawa w przedstawionej formie chroniła by nasz budżet, czyli nas, przed katastrofą. Dawała by też gwarancje, że nic się nie "wymknie" spod kontroli. ... Bo rząd odejdzie, ale obciążająca nas ustawa zostanie.

  2. Ustawa zmusiła by do ubiegania się o reparacje od Niemiec / ... dlatego nie zgodzi się na nią opozycja.

  3. Ustawa byłaby naprawdę tylko dla obywateli polskich / ... dlatego PiS w takiej formie jej nie uchwali.

  4. Ustawy takiej, gdyby została jednak uchwalona, nie podpisze Duda / ... bo wyeliminowała by ona "interes Żydów", ... "obywateli z 2009 roku".

  Czy ustawa w takiej formie zostanie uchwalona? /A jeśli nie to dlaczego?

  Jeśli nie będziemy ostrożni, dojdzie do kolejnej, niewidocznej dzisiaj, usankcjonowanej uchwalaną ustawą patologii że będziemy płacić potomkom Żydów ukraińskich, za mienie utracone przez nich nie tylko w granicach obecnej Polski, ale też na Ukrainie, Białorusi, Litwie, ogólnie, w przedwojennej Polsce! / ... bo tak wynika z powojennych traktatów i umów pokojowych, które nie są brane pod uwagę w obecnej chwili - DOWIEMY SIĘ O NICH PO UCHWALENIU USTAWY REPRYWATYZACYJNE, a wszystko przez zmianę ustawy o obywatelstwie polskim w 2009 roku.

  >>> http://zonacezara.blogspot.com/2015/10/obywatelstwo-dla-imigrantow-czy-pis-i.html

  Nowe prawo ma zakładać, że odszkodowania mogą być wypłacone jedynie osobom o polskiej narodowości [?], i jedynie osobom fizycznym.

  [?] To ma być "polska narodowość" czy "polskie obywatelstwo?, ... bo to nie to samo. / Jeśli ma to być tylko "polska narodowość", to ustawa będzie niekonstytucyjna, bo mamy w Polsce "obywateli różnych narodowości". - Jeśli ma to być "polskie obywatelstwo", to mogą to być "obywatele polscy z 2009 roku", z innych krajów, którym nadano wtedy obywatelstwo polskie nowelizacją "Ustawy o obywatelstwie polskim" autorstwa koalicji PO-PSL, ... z myślą właśnie o tej ustawie reprywatyzacyjnej.

  Więcej >> http://ziut.neon24.pl/
 • @Autor
  "stanowią kompromis pomiędzy moralną powinnością wobec osób pokrzywdzonych a ekonomicznymi możliwościami państwa."

  No dobrze. A co z tymi, którzy zostali pokrzywdzeni przez tych, którzy stali się właścicielami przed wojną?
  Która własność nie jest obciążona krzywdą innych? Po jakim czasie ukradzione staje się własnością?
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:30:44
  Wojna zabrała wiele wszystkim, niektórym wszystko, życie,

  ci, którzy przeżyli, chcą odzyskać straty, zgodzę się, jeśli zwrócą życie poległym,

  a jeśli nie, to uważam, że po wojnie powinno się zacząć od początku, wszelka własność powinna zostać rozdana z uwzględnieniem zasług wojennych,

  Nie można się powoływać na prawo własności sprzed wojny. To prawo zostało utracone w 1939r, wraz z przegraną. Ci wszyscy pazerni dawni właściciele nie potrafili go obronić, no to stracili

  PRL został wywalczony, i należy się tym, co go wywalczyli, co nie przeszkadza, aby w imię jakiś wartości podzielili się nim z innymi,

  dekownicy powinni otrzymać minimum.
 • @interesariusz z PL 11:36:28
  Ciekawostka; tu mamy podobne poglądy.
 • restitution poland proposed legislation 2017
  .
  Polish Jews protest legislation blocking their right to claim family lands >>> http://www.jpost.com/Diaspora/World-Jewish-Restitution-Organization-urges-Poland-to-change-tracks-508002
  .
  Poland's proposed restitution excludes most Holocaust survivors
  >>> http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/236998
  .
  >>> https://www.google.ca/search?dcr=0&source=hp&q=restitution+poland+proposed+legislation+2017&oq=restitution+poland+proposed+legislation+2017&gs_l=psy-ab.3...13908.32344.0.32908.24.24.0.0.0.0.141.2279.18j6.24.0....0...1.1.64.psy-ab..0.15.1482...0j0i10k1j0i30k1j33i21k1j33i160k1.0.32pmyI1IVH8
 • Poland seeks Jewish-American lawyers
  Polish parliament member expresses hope American president Donald Trump will aid Poland in the struggle to gain compensation from Germany. // Ergo, she suggested, “let us turn immediately, today, to the best Jewish, American [sic] legal firms to get consultation on the issue of Polish claims from Germany.” >> http://www.jpost.com/Diaspora/Poland-seeks-Jewish-American-lawyers-502557

  IVANKA >> http://www.jpost.com/Not-Just-News/With-her-father-in-Poland-Ivanka-Trump-pays-respects-to-fallen-Jews-498937

  TEKIWA >> http://www.jpost.com/Israel-News/Sports/Hapoel-Petah-Tikva-attacked-by-skin-heads-after-a-game-in-Poland-501524
 • KPINA
  Projekt ustawy reprywatyzacyjnej przygotowany przez Jakiego pozwoli zaoszczędzić nawet 56 mld złotych?
  >> https://wpolityce.pl/polityka/363514-projekt-ustawy-reprywatyzacyjnej-przygotowany-przez-jakiego-pozwoli-zaoszczedzic-nawet-56-mld-zlotych-dajacy-do-myslenia-wywiad-w-angorze
 • Pushback On Proposed Polish Restitution Bill
  .
  >> http://www.lootedart.com/news.php?r=SPIRPS633631
  .
  Ronald Lauder, chairman of the World Jewish Restitution Organization, said in a statement that the proposed bill “excludes the vast majority of Polish Holocaust survivors and their families.” Ronald S. Lauder Foundation

  When Rabbi Royi Shaffin was a group leader for the March of the Living in Poland in 1999, he accompanied one of the Jewish women in his group as she knocked on the door of a home that her grandmother’s family had owned before the Holocaust.

  “An old Polish lady answered,” he recalled. “She asked if she could see her grandmother’s old house and the woman said, ‘Absolutely not, we thought we were through with you Jews and now you come back and probably want your house back. They gave it to me and you can’t have it back.’”

  Such hostility to Jewish Polish survivors and their heirs who might be seeking restitution of their family’s property is now being compounded by a proposed Polish law that would preclude most of them from even filing restitution claims in the first place. For more than 70 years Poland has failed to address the issue of Holocaust property restitution not only for Jews but for non-Jewish property owners as well.

  Although legislation has been proposed a number of times since Poland became a democracy in 1989, none became law. The World Jewish Restitution Organization (WJRO) noted that Poland is the only major country in Europe that has not passed national legislation for the restitution of property unjustly seized by the Nazis and/or nationalized by the Soviet’s Communist regime in 1945. In fact, in the spring of 2012, the Polish government actually announced that such a law was unnecessary and that claims should be pursued through the court system. However, there is no legal basis to file such claims, save for the handful of cases in which a technical flaw could be found in the original confiscation documents.

  Although it has yet to deal with Holocaust-era restitution claims, Poland was one of 47 nations that in July 2009 signed the Terezin Declaration on Holocaust Era Assets and Related Issues. Signatories promised to “address the private property claims of Holocaust victims concerning immovable property of former owners, heirs, successors, by either restitution or compensation … in a fair, comprehensive and nondiscriminatory manner … .”

  In addition, they promised that restitution or compensation would be swift and not costly.

  But objections are being raised about the legislation proposed in draft form last Friday by Deputy Minister of Justice Patryk Jaki that would serve as a framework for a comprehensive national privatization law. Among the most serious is that it would bar all heirs except spouses and children and grandchildren from making restitution claims. In addition, claims would be accepted only from those who had Polish residency at the time their property was seized — and it would require claimants to be Polish citizens today. Thus, the vast majority of Holocaust survivors and their families would not be eligible because they left Poland during the Holocaust or in the immediate aftermath and thus were not there when the Soviets nationalized it in the years after the war. Most private property in Warsaw, for instance, was confiscated in 1949.

  The WJRO, its chairman, Ronald Lauder, and chair of operations, Gideon Taylor, issued a statement calling for the legislation to be amended to make the eligibility rules for compensation “fair and just to those who suffered and lost so much.”

  “We are profoundly disappointed that the Polish government’s proposal excludes the vast majority of Polish Holocaust survivors and their families,” they said. “Polish Holocaust survivors and their families were an integral part of Polish life for centuries. Their property is often their last tangible connection with the life they lived before the destruction of the Holocaust.” A spokeswoman at the Polish Embassy in Washington did not respond to emails seeking comment.

  Some 3.3 million Jews lived in Poland before World War II, of whom only 10 percent survived.

  Taylor said that today there are “potentially thousands of Polish Holocaust survivors and their descendants living in the United States and around the world who could be eligible under the law [for property restitution] if the law is amended. Some Polish Jews were wealthy, others were not. The property might range from homes that are of significant size to small homes, but for many Holocaust survivors the issue is not about the size of the property or the amount of its value but about a recognition of history.

  “Every house was a home where a family lived, and we are seeking legislation that would acknowledge that and establish a compensation program that is fair and just for Holocaust survivors and their families,” he said.

  Among the other issues of concern to Jewish groups is that survivors and their family members who are entitled to apply for Polish citizenship may have a difficult time because they often do not have birth certificates or documents attesting to their Polish citizenship. And many elderly survivors cannot afford to pursue their claim.

  The Terezin Declaration, it should be noted, stipulates that the claims process should “encourage solutions to overcome citizenship and residency requirements.”

  The issue of Holocaust-era property restitution in Poland comes at a time when a new feature film, “1945,” deals with provincial villagers in Hungary who profited from the deportation of their Jewish neighbors. (See story on page 50.)

  Rabbi Shaffin said all four of his grandparents were born in Poland and all four miraculously survived the Holocaust.

  “One grandmother fled the train taking her to Auschwitz,” he said. “The train broke down and everyone was ordered off to await a replacement train. My grandmother fled into the woods while the guards were looking the other way.”

  Under the proposed law, their children would not be eligible to apply for restitution of the property their parents owned because all four of their parents left Poland right after the war in 1945.

  “There is a lot of Polish complicity in the war crimes of the Holocaust, and this latest proposed law is an attempt to deny responsibility — to try to erase Polish guilt for these crimes,” said Rabbi Shaffin, spiritual leader of Temple Beth-El in Bellmore, L.I. “Poland has long tried to present itself as a victim of WWII rather than as a perpetrator of the Holocaust. The truth is that it was both. The lives that were taken at the hands of Nazis and their collaborators — Poles and others — can never be returned, and there is no atonement for murder. However, theft, which is another crime that took place, is another story. At the very least Poland should return all of the financial assets and real estate that were taken from Jews — and possibly with interest.”

  The proposed law would eliminate the possibility that any of the actual property or even substitute property would be returned, and compensation would be limited to 20 percent of the property’s current market value in cash or vouchers, or 25 percent in government bonds. Property not claimed within one year of the law’s passage would be transferred to the Polish government

  Pushback On Proposed Polish Restitution Bill >> http://jewishweek.timesofisrael.com/pushback-on-proposed-polish-restitution-bill/
  .
  http://m.neon24.pl/19933a4212c6cfcc753ef1df2bd5d84f,0,0.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

MOJE KOMENTARZE

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

ULUBIENI AUTORZY