Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
716 postów 4691 komentarzy

"Orzeł" - Pismo sympatyków Obozu Narodowo Demokratycznego

Ziut Obóz Narodowo Demokratyczny - Przyszedł czas na "Obóz Narodowo Demokratyczny - NOTKA FUNDACYJNA [Founding note] - http://ziut.neon24.pl/post/146369,oboz-narodowo-demokratyczny-zdelegalizowac-onr-i-mw

NA OKO: Prezydencki projekt ustawy o SN niekonstytucyny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Duda chciałby być "carem": Prezydencki projekt Ustawy o SN [Art.4], który przewiduje że: Prezydent po zasięgnięciu opinii Kolegium SN określi W DRODZE ROZPORZĄDZENIA regulamin Sądu Najwyższego" jest niezgodny z Art. 173 i Art. 178.1 KONSTYTUCJI

   >>>  //www.prezydent.pl/prawo/konstytucja-rp/sady-i-trybunaly/

Art. 178. 1. KONSTYTUCJI mówi wyraźnie że:   Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i  podlegają  tylko Konstytucji oraz ustawom", .. czyli prawu uchwalonemu przez Sejm, a nie ROZPORZĄDZENIOM Prezydenta.   

Jeśli już, to taki regulamin "narzucony" Sądowi Najwyższemu musiałby być częścią uchwalonej Ustawy, a nie w sposób dowolny, wprowadzany rozporządzeniem przez Prezydenta. -  Każdy chciałby być "carem":D

Jednoosobowe ROZPORZĄDZENIE Prezydenta, w dowolnym momencie, mogło by być przez niego, w dowolny i wygodny dla Prezydenta sposób zmieniane, co też jest niezgodne z Art. 173. KONSTYTUCJI, który brzmi:

Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.

Art.178.1. podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom - czyli tylko określonemu prawu

Art.. 4 projektu>> //m.neon24.pl/19bb5d2d0371cf70bbc0844f37af11df,0,0.jpg

Prezydent, chcąc przyznać sobie prawo nadawania Sądowi Najwyższemu regulaminu, nie tylko chce "wejść w buty" sejmu jako ustawodawcy, chce też tym samym w sposób nieuprawniony, w miejsce Sejmu uchwalającego ustawy, oraz w sposób poza konstytucyjny, chce stać się jednostką nadrzędną nad wymiarem sprawiedliwości w Polsce.

Podobny zabieg chciano zastosować wymyślając "3/5" w ustawie o Krajowej Radzie sądownictwa, gdzie z góry wiadomo, że takiej większości przy wyborze sędziów w obecnym Sejmie się nie znajdzie.- Po nieudanym wyborze Prezydent jednoosobowo [też niekonstytucyjnie], chciał wybierać tych sędziów sam.

Łącznie, gdyby proponowane zmiany "przeszły" Prezydent otrzymałby w sposób konstytucyjnie bezprawny, nieprzysługującą mu władzę nad systemem sprawiedliwości w Polsce.

Systemem, który w rękach człowieka złej woli, mógłby bardzo łatwo stać się narzędziem represji, o czym też trzeba pamiętać, ... bo być może, na naszych oczach ,usiłuje się wprowadzić dyktaturę.

To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że sądy organizują, liczą, ogłaszają, ... i zatwierdzają wyniki wyborów w Polsce, w tym wybór Prezydenta, który przynajmniej raz w przeszłości był, przez sędziów tych sądów, sfałszowany.

Więcej w notce "Prezydent AndrzeJ[D]uda, "Dyktatura w zasięgu ręki"  

>>>  //ziut.neon24.pl/post/140434,prezydent-andrzej-d-uda-i-dyktatura-w-zasiegu-reki

KOMENTARZE

 • Czy Duda mógłby liczyć w Sejmie na poza-PiS-owską większość?
  Pamiętacie najbardziej znany cytat z Nocnej Zmiany? Jeśli nie, to przypominę: "Panowie, policzmy głosy." / Jeśli ktoś zna historię to wie, że w 1992 agentura obaliła rząd metodami demokratycznymi, ... ze strachu. - Znajdujemy się w podobnej sytuacji.

  "Czy Duda mógłby liczyć w Sejmie na poza-PiS-owską większość?", .. pytanie tytułowe na pozór jest "od rzeczy", ale gdy przyjrzymy się bliżej sytuacji to okaże się, że wcale nie tak do końca.

  - Nie myląc się, można powiedzieć, że w "PiS-koalicji" już teraz są posłowie, którym jest [byłoby] bardziej po drodze z Prezydentem, niż z PiS-em. / Potrzebny jest aby "powód", aby się ujawnili po "[nie]właściwej stronie", ... a tym powodem może być debata w Sejmie nad prezydenckimi projektami dotyczącymi Sądu Najwyższego i KRS.

  Wystarczy też spojrzeć na ostatnie wydarzenia bez retuszowania rzeczywistości: i zamiast zastanawiać się: "Czy prezydent jest z nami?", odpowiedzieć sobie właśnie na pytanie: "Czy Duda może liczyć na poza-PiS-owską większość w Sejmie?", ... bo de facto, aby "wyjść na swoje" Prezydent musi WSZELKIMI SPOSOBAMI właśnie do takiej większości dążyć.

  - To nie podlega dyskusji i jest to logicznie uzasadnione, ... tym bardziej jeśli chce się przepchnąć własny projekt ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, z którym PiS niekoniecznie i do końca, będzie się chciał zgodzić - co też jest raczej pewne.

  Prezydent AndrzeJ[D]uda, ... i "Dyktatura w zasięgu ręki" >> http://ziut.neon24.pl/post/140434,prezydent-andrzej-d-uda-i-dyktatura-w-zasiegu-reki

  - Moim zdaniem Duda może liczyć na poza-PiS-owską większość z prostego powodu: Prezydent nie jest z PiS-em, może więc liczyć chcieć skonsolidować "koalicję strachu", taką samą, jaka zawiązała się w 1992 r. - taka koalicja jest dla Dudy "w zasięgu ręki", ... wystarczy że da im nadzieję bezkarności.

  - Większość, jaką posiada PiS jest większością tylko pozorną. Wystarczy, że w momencie gdy w Sejmie pojawią się prezydenckie projekty ustaw ws. Sądu Najwyższego i KRS, a Gowin ze swoimi posłami poprze w 100% projekt Prezydenta, ... może się okazać, że PiS nie będzie nawet mógł przegłosować poprawek do projektu Dudy.

  Prezydent, który zgodnie ze swoimi projektami ustaw, chce stanąć na czele nowego polskiego porządku sądowego, powie "totalnej opozycji", że nie pozwoli jej sądownie skrzywdzić, ... i będzie miał poza-PiS-owską większość w Sejmie, a polska polityka znajdzie się w "nowej rzeczywistości" - to jest bardzo realne.

  - Dlatego uważam, że PiS nie powinno procedować prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS do momentu, aż nie załatwi sprawy nowelizacji "Kodeksu Wyborczego".

  Po nowelizacji "Kodeksu", i przedstawieniu ustawy do podpisu Prezydentowi kolejne weto Prezydenta [lub jego brak] wyjaśni w czyjej drużynie tak naprawdę gra Andrzej Duda - Projekty prezydenckie powinny być procedowane dopiero po wyjaśnieniu mającej miejsce wątpliwości ws. Prezydenta.

  *** Warto też ocenić prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS pod kątem ich przydatności dla potencjalnej "totalnej koalicji strachu". - Choćby ten punkt mówiący o tym, że każdy prawomocny wyrok może zostać ponownie zaskarżony: który przydał by się "jak ulał" wszystkim pokrzywdzonym przez PiS, gdy PiS-u już nie będzie. /// Kto wie, ... być może właśnie dlatego pomysł takiej opcji został zaproponowany przez Prezydenta?

  Całość >> http://ziut.neon24.pl/post/140455,czy-duda-moglby-liczyc-w-sejmie-na-poza-pis-owska-wiekszosc
 • @autor
  Oj, Ziutku, Ziutku. Sam żeś to wszystko wymyślił?
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 15:55:14
  PAD niech pamięta, że świeci światłem odbitym (od PiS). Jeżeli będzie mącił, to za 2 lata odejdzie szybciej niż przyszedł. Prezydent miał przedstawić przełomowe ustawy a góra urodziła mysz. Albo szczura. Niechże Pan Naczelnik skalibruje wreszcie Adriana, bo nic z dobrej zmiany nie będzie. Dlatego właśnie popieram prezesa Jarosława Kaczyńskiego bo to człowiek akcja. Polska potrzebuje zmian i to konkretnie i bez zwlekania.
 • @Mariusz G. 21:04:02
  Projektu ustawy nie napisałem, ... komentarz jest mój.

  - SUGERUJĘ PRZEMYŚLEĆ PROJEKT i WYCIĄNĄĆ WNIOSKI, ... JEŚLI SIŁ INTELEKTULNYCH OCZYWIŚCIE WYSTARCZY
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 02:50:13
  Rzecznik PiS o projektach ustaw reformujących sądy: Poszliśmy na dalekie ustępstwa
  "Poszliśmy na dalekie ustępstwa" czy aby nie za dalekie ? I cisza po spotkaniu. Teraz propaganda medialna obmyśla plan jak tu niepowodzenie i kabaret przedstawić jako zwycięstwo. Ustępstwa na rzecz bandytów z komunistycznych sadów ? Czy aby na pewno tego oczekują wyborcy ? Jeśli PAD chce żeby było tak jak było to trzeba to społeczeństwu jasno pokazać a nie bawić się w okrągły stół. Wybraliśmy PiS żeby zrobił porządek w Polsce a nie układał się z tymi którzy "są za a nawet przeciw". Trzeba nazwać rzeczy po imieniu bo drugiej szansy nie będzie !!! Prezydent okazał się mięczakiem, bez kręgosłupa, uległym wobec otaczających go doradców. A tak liczyliśmy na jego wybitną osobowość. Rozczarowanie wyborców prezydenta. Na szczęście jest wiele bardzo dobrych kandydatur na to stanowisko. Straty w opóźnieniach zmian nie do odrobienia. I czym się pani rzecznik chwali? Tak jak większość społeczeństwa oczekuje gruntownej reformy sądów, a nie kolejnego zgniłego kompromisu i ustępstw. Chyba nie to PJK miał na myśli udzielając niedawno wywiadu GP? Oprócz reformy sądownictwa, musi być reforma mediów oraz reforma sposobu przeprowadzenia wyborów, żeby nie było szans na oszustwa. Jeżeli PiS nie porozumie się z Dudą na tyle, żeby reforma sądownictwa została przez niego podpisana, to prezydent uwali także reformy mediów i wyborcze, jak te poprzednie trzy w tym o izbach obrahunkowych. Wtedy oszustwa wyborcze, przez kastę sędziowską pozbawią PiS możliwości samodzielnego rządzenia, czyli praktycznie realizacji dobrej zmiany. Natomiast Duda nie będzie miał szans na wybór ponowny, bo PiS go nie wystawi, a startując jako niezależny kandydat i bez pieniędzy na kampanię, pies z kulawa nogą na niego nie zagłosuje, chociaż jemu się wydaje w swoim zadufaniu, że dopiero wtedy osiągnie apogeum swojej władzy. Przez ego tego małego, nadmuchanego człowieka Polska może stracić jedyną szansę na pozbycie się żydolewackiej neokomuny z najwyższych, decyzyjnych stanowisk w państwie. PAD wetując ustawy o IO, SN i KRS oraz zatrudniając komunistycznych oficerów w BBN pokazał po której stronie stoi. My stoimy tam gdzie staliśmy a on przeszedł na stronę ZOMO. Kasta sędziowska kradnie w najlepsze, wypłaca gangsterom "odszkodowania" za duszne cele, roztacza parasol ochronny nad złodziejami, a zwykłych ludzi niszczy i doprowadza do samobójstw. To wszystko można było już przeciąć i do końca roku wszystkich szubrawców w togach wymienić na uczciwych. Nooo, ale dzięki tchórzowi na najwyższym stołku dalej tkwimy w bagnie. "Zachowałem się tak jak się zachowałem" nie panie PAD? Adolfiny się przestraszył żałosne. JK wie jak daleko w ustępstwach może się posunąć, a chce jednocześnie uniknąć podobnych sytuacji przy kolejnych (media) reformach. PAD przejmuje rolę lidera opozycji negocjującej. W odróżnieniu od opozycji totalnej pokazuje ludziom alternatywę do pyskówek i puczy z PO+N. Obozu PiS raczej nie osłabia, bo tu ludzie są wierni JK, natomiast dzieli opozycję, wzmacniając jednocześnie siebie. JK nawet jak bardzo ustąpi, to i tak istotę reformy ocali, choć być może będzie rozłożona w czasie. Niestety, póki co BBN może być nie do ruszenia (ew. MON będzie próbował ograniczyć jego wpływ i znaczenie).
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 02:50:13
  Jarosław Kaczyński na konwencji Solidarnej Polski: Aby wygrywać kolejne wybory, trzeba być razem. Musimy spełnić warunek niespełniony po 1989, 1990 roku. Musimy zbudować sprawne, silne państwo. To długa droga powiedział Jarosław Kaczyński na konwencji Solidarnej Polski. Aby wygrywać kolejne wybory, trzeba być razem. Idziemy ku jednemu celowi podkreślił.
  Po godz. 11 rozpoczęła się konwencja Solidarnej Polski, której tematem mają być m.in. zmiany w wymiarze sprawiedliwości oraz prezentacja reform wdrożonych w czasie dwóch lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Gościem konwencji jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dziękuję za zaproszenie na konwencję Solidarnej Polski. Musimy być razem, to znak, że się akceptujemy i lubimy rozpoczął swoje przemówienie lider PiS. Potem akcentował przede wszystkim potrzebę jedności:
  "Musimy być razem i to razem musi oznaczać także to, że się wzajemnie akceptujemy, a może nawet lubimy. To jest bardzo ważne w tej wspólnej drodze ku naprawie Rzeczypospolitej. W 2015 r. rozpoczął się czas nowy w historii naszego kraju. Naszym zadaniem jest to, żeby ten czas trwał i przyniósł zmianę rzeczywistą". Jarosław Kaczyński wspomniał też o spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą:
  Jesteśmy na dobrej drodze, by ten incydent zakończył się dobrze.
  Prezes PiS mówił również, że "Polskę psuto i niszczono w okresie komunizmu i okupacji, ale także w okresie III Rzeczypospolitej".

  http://niezalezna.pl/205274-jaroslaw-kaczynski-na-konwencji-solidarnej-polski-aby-wygrywac-kolejne-wybory-trzeba-byc-razemJarosław
  Ps..Panie PK i ministrze Ziobro, panie prezesie Kaczyński Apeluję o zniesienie przedawnień (teraz po 3 latach) przestępstw popełnianych przez nadzwyczajną kastę w togach. Przestępstwa popełniane przez w/w nie powinny się przedawniać nigdy. To za ich przyzwoleniem rozkradziono majątek Narodowy, skrzywdzono okradziono wielu ludzi i zrujnowano wiele firm. Oni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje podłości ani finansowych ani karnych. Za ich "błędy" koszty ponoszą podatnicy, a powinni odpowiadać swoim majątkiem jak to jest np. w USA, Kanadzie.
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 15:55:14
  „Fakt” chce wywołać konflikt na linii Duda-Kaczyński? Dziwne cytaty z wypowiedzi prezydenta. „Może mnie jeszcze wyprowadzą w kajdankach?” Od kilku tygodni toczy się walka o kształt ustaw sądowniczych. PiS chce w całości przejąć Krajową Radę Sądownictwa. Prezydent mówi: Albo to będzie proporcjonalny wybór, albo ja się na to nie zgodzę. Ale powodów, dla których konflikt między Pałacem a Nowogrodzką może wybuchnąć z jeszcze większą siłą, jest więcej czytamy w artykule „Faktu”. „Fakt” próbuje wywołać konflikt na linii prezydent-prezes Prawa i Sprawiedliwości. Służyć mają temu rzekome cytaty z prezydenta Andrzeja Dudy. Ale już sam tytuł wiele mówi „Prezydent wie, że to początek wojny”. Zdaniem „Faktu”, prezydent miał przekonywać, że znalazł się w sytuacji „jak pomiędzy ostrzałem dwóch frontów w roku 1918”. Ale taka karma, taki urząd miał stwierdzić Andrzej Duda. „Fakt” przedstawia też teorię, zgodnie z którą PiS ma w planach postawienie prezydenta przed Trybunałem Stanu. Nie boi się nieoficjalnych zapowiedzi polityków PiS o np. stawianiu go przed Trybunałem Stanu. No to niech mnie stawiają. I co? Może mnie jeszcze wyprowadzą w kajdankach?! miał gorzko żartować Andrzej Duda czytamy w „Fakcie”. https://wpolityce.pl/polityka/361252-fakt-chce-wywolac-konflikt-na-linii-duda-kaczynski-dziwne-cytaty-z-wypowiedzi-prezydenta-moze-mnie-jeszcze-wyprowadza-w-kajdankach


  Ps..Duda z ferajną w roli rozbawionych szatniarzy? Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi? Może wyprowadzi nas pan w kajdankach? Z nim będzie trudniej niż z małym Kaziem, jeśli to prawda. Prezydent jak nie wywali kretów z kancelarii to będzie wiadomo kto stoi za wetami. Jeżeli jest prawdą to co napisał Fakt (w co nie wierzę), to widać by było, że PAD ma za uszami coś o czym na razie wie tylko zainteresowany, czyli PAD. Filmy z wyjścia z Belwederu dużo mówią. JK wyraźnie zdruzgotany, Duda z ferajną rozbawieni i jakby naigrawający się z JK. Jeśli to nie jest ustawka umówiona z JK, to wieje grozą. Judasz zdjął maskę?
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 15:55:14
  Zdemaskowanie hamulcowego reform A. Dudy
  Sądownictwo okazało się największą plagą, największą patologią III ROP. Tym cenniejszy na tym tle był fakt, że dzieło naprawy wymiaru sprawiedliwości powierzono właśnie Zbigniewowi Ziobrze, który szybko okazał się najpracowitszym i najskuteczniejszym ministrem rządu Dobrej Zmiany. Co bardzo ważne, Ziobro dobrał znakomitą ekipę wiceministrów, na czele z rewelacyjnym Patrykiem Jakim, chyba najlepszym wiceministrem spośród 97 ministrów nowego rządu. W sukurs świetnie mu szli inni dobrzy wiceministrowie: Michał Wójcik, Marcin Warchoł, Łukasz Piebiak, Michał Woś ii stary kompan Ziobry w bojach o naprawę sądownictwa - zastępca prokuratora generalnego Bogdan Święczkowski. To jak bardzo kompetentna zawodowo jest ta grupa wiceministrów Ziobry przebija nawet z pełnego nienawiści do nich artykułu: „Pistolety Ziobry”, publikowanego w paszkwilanckim „Newsweeku” T. Lisa (nr z 2 października 2017 r.) Pisałem już szereg razy na tym blogu o wielkich dokonaniach „szeryfa” Z. Ziobry i jego zastępców. Przypomnę skrótowo niektóre z nich. Przeniesiono na gorsze miejsca dziesiątki słabych prokuratorów. Skończyła się bezkarność komorników .Jeden z nich uzyskał już odpowiedni wyrok, szereg innych ukarano dyscyplinarnie .Ograniczono przy tym ich niebotyczne dotąd zarobki. Efektywnie uderzono w panoszącą się dotąd lichwę. Wprowadzono dużo ostrzejszą kontrolę wyłudzeń przy rozliczaniu VAT-u. Minister Ziobro i jego zastępcy konsekwentnie dążą do zaostrzenia sądowej odpowiedzialności za morderstwa i gwałty. Ziobro cały czas naciskał na zaostrzenie wyroków w stosunku do takich środowisk przestępczych jak mafia paliwowa. Przypomnijmy, że przedtem mafii tej mocno sprzyjała dziwnie łagodna polityka obecnego faworyta pana Dudy niejakiego Michała Królikowskiego, b. wiceministra sprawiedliwości w rządzie PO. Minister Ziobro wielokrotnie podejmował interwencję w sprawie nieuzasadnionych rażąco niskich wyroków. I to „ręczne sterowanie” było aż nadto uzasadnione w stosunku do wielkiej ilości sędziów, z różnych względów, często korupcyjnych, wydających niewłaściwe orzeczenia. Ważną inicjatywą ministra Ziobro było wprowadzenie nowelizacji do ustawy o IPN, dzięki której za określenie typu: „polskie obozy koncentracyjne będzie groziła kara do trzech lat więzienia. Inną cenną inicjatywą było wznowienie śledztwa w sprawie głośnego zabójstwa Jolanty Brzeskiej - kobiety, która walczyła z dziką reprywatyzacją w Warszawie i stała się jej ofiarą. Od wielu miesięcy minister Ziobro kierował przygotowaniami do prawdziwie gruntownej reformy sądownictwa, wstrząśnięcia dotychczasowymi zjełczałymi, skorumpowanymi układami.

  Przez ponad dwa lata minister Z. Ziobro i jego współpracownicy niemiłosiernie harowali, aby oczyścić sądową stajnię Augiasza. A przez cały ten czas leser i celebryta Duda nie kiwnął nawet palcem na rzecz naprawy sądów. Nie odpowiadał nawet na listy o ułaskawienie ze strony skrzywdzonych patriotów. Np. przez ostatnie pół roku jego kancelaria nie odpowiedziała na prośbę o ułaskawienie ze strony b. europosła Witolda Tomczaka ,skazanego tylko za to, że zdjął kamień przygniatający Jana Pawła II na bluźnierczej rzeźbie. Kiedy już miało wreszcie dojść do sfinalizowania gruntownych przemian w sadownictwie ,przygotowywanych przez ministra Ziobro i jego podwładnych pojawił się jako główny hamulcowy właśnie prezydent Andrzej Duda. Zawistny o działania Ziobry postanowił uderzyć w jego pozycję i odebrać mu jak najwięcej kompetencji. Jak wiadomo Duda, całą poprzednią karierę zawdzięczał Ziobrze, który tego mało znanego prawnika krakowskiego uczynił wiceministrem sprawiedliwości, a potem polecił do kancelarii prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.Nie przeszkodziło to Dudzie w odpłaceniu się Ziobrze czarną niewdzięcznością, za co już w 2014 r. uzyskał od Ziobry etykietkę „Judasza”. Szczególnie fatalne okazały się dwa weta Dudy wobec przygotowanych wielkich ustaw naprawczych w sądownictwie, weta, które ugodziły nie tylko w Ziobrę, ale także w innych jego dobroczyńców. W prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego, który niestety niebacznie wytypował go na prezydenta RP i w premier Beatę Szydło, która tak wiele zrobiła dla wygranej Dudy jako szefowa jego sztabu wyborczego.

  Pieniacz A. Duda próbował wyszarpać dużo więcej wpływów dla siebie

  Po dwóch latach prezydentury Dudzie wyraźnie uderzyło do głowy. Podjudzany przez rodzinkę (ojciec uważa jego wybór na prezydenta za znak z nieba ) i otoczenie (głównie dawnych kolesiów z jego pierwszej partii politycznej -antynarodowej Unii Wolności) postanowił zagrać o dużo większe niż dotąd wpływy. Zamarzyło mu się doprowadzenie w Polsce do systemu prezydenckiego, w którym miałby bezapelacyjne rządy. Hamulcowy Duda wetami zablokował główne reformy sadownictwa. Pozornie zrobił to dla obrony demokracji, a w rzeczywistości po to, aby wyszarpać jak najwięcej wpływów dla siebie. Pozując na obronę konstytucyjności w Polsce, faktycznie chciał wprowadzenia takich reform, które naruszałyby konstytucję, choćby przez danie właśnie jemu jako prezydentowi decydującego wpływu na wybór sędziów do KRS-u (Krajowej Rady Sądownictwa).

  Szkody wyrządzone przez hamulcowe działania Dudy

  Już teraz widzimy, jakie efekty przyniosła praca dla ponownego wypracowania ustaw zawetowanych przez prezydenta, ustaw przygotowanych w oparciu o taki „mózg” jak Królikowski. Powszechnie dominuje opinia, że ogłoszone 25 października przez Dudę w nowym kształcie ustawy mogą doprowadzić do bardzo znaczącego spowolnienia naprawy sądownictwa i stanowią ukłon Dudy wobec starych niekompetentnych kadr sądowych, w tym najbardziej skompromitowanych składów Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa (KRS-u). Swe zaniepokojenie wyraziła publicznie nawet premier Beata Szydło, mówiąc: „Boję się, że dojdzie do pata i zawieszenia prac nad zmianami w sądownictwie”. A oto garść pierwszych szczególnie wymownych komentarzy (niektóre nader cenne: komentarze redaktorów Jacka i M. Karnowskich oraz Krzysztofa Feusette podałem już w poprzednim moim wpisie na blogu ) :

  W. Gadowski: Dzięki projektowi Dudy „plany budowy IV Rzeczpospolitej legną w gruzach”
  Znakomity publicysta Witold Gadomski kilkakrotnie bardzo ostro skrytykował wysunięty przez prezydenta Dudę projekt naprawy wymiaru sprawiedliwości. W „komentarzu tygodnia” powiedział m.in., iż zapis proponowany przez A. Dudę sprawi, że cały skład Sądu Najwyższego, w tym pierwsza prezes SN – Małgorzata Gersdorf pozostaje bez zmian, czyli projekty usunięcia tych ludzi zostały przez Andrzeja Dudę wyrzucone do kosza. Z kolei - według Gadowskiego prezydencki projekt ustawy o KRS faktycznie „pozostawia antymonteskiuszowski zapis mówiący, że sędziów będą wybierać sędziowie. Czyli kasta będzie wybierać sama siebie”. Zastanawiając się, jak to się skończy? Gadowski skomentował z goryczą: „Tak, jak zawsze. Plany budowy IV Rzeczpospolitej legną w gruzach”.
  W „Komentarzu Tygodnia” z 26 września (por. w internecie Duda-Kaczyński…Jesień patriarchatu”) red. Gadowski przypomniał, że sam Duda jest z „kasty prawniczej” Stad nieprzypadkowo projekty usunięcia ludzi ze starej kasty prawniczej w Sądzie Najwyższym zostały przez prezydenta RP wyrzucone do kosza. I dalej sędziowie będą wybierać sędziów, kasta będzie wybierać sama siebie.”, bo „pan prezydent konserwuje swoją własną kastę”.

  Poseł J. Sasin o groźbie wykolejenia reform sądownictwa

  Jeden z najbardziej znanych polityków PiS-u Jacek Sasin ostrzegł w kontekście ostatnich działań prezydenta A. Dudy: Widzę potężne zagrożenia, które mogą spowodować, że ta reforma zostanie wykolejona. Nie można robić reform z ludźmi odpowiedzialnymi za fatalny stan sądów. Cała reforma będzie „niby reformą”.

  Red. M. Kokoszkiewicz : Po co Duda szuka dogadania się ze zdrajcami i donosicielami?

  Najpopularniejszy dziś redaktor „Warszawskiej Gazety” Mirosław Kokoszkiewicz ostro skrytykował pomysły A. Dudy w sprawie wyborów do KRS większością 3/5 głosów. Uznał to za próbę szukania porozumienia „z odsuniętymi od koryta szkodnikami”. Według Kokoszkiewicza: „Każdy zapis wymagający zgromadzenia w sejmie 2/3 lub 3/5 głosów wymaga od rządzących niemożliwego, czyli dogadania się ze służącymi zagranicznym mocodawcom zdrajcami i donosicielami, których jedynym celem jest obalenie legalnego i demokratycznie ukonstytuowanego rządu.(...) Wygląda to tak, jakby pan prezydent Andrzej Duda wymagał od PiS-u szukania porozumienia z miejscową ekspozyturą terrorystycznej lewackiej międzynarodówki”.(Por. M. Kokoszkiewicz: Opłacamy antypolską bandę najemników, a nie opozycję, „Warszawska Gazeta” 6 października 2017 r.)

  Red. P. Lisiewicz „Duda zachowuje się jak wychowanek Unii Wolności”

  Z ostrym komentarzem na temat działań Dudy wystąpił zastępca redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” Piotr Lisiewicz. Nawiązując do bardzo nieciekawego epizodu w życiu prezydenta Dudy- jego działalności w tak antynarodowej partii jak Unia Wolności w latach 2001 -2002, Lisiewicz napisał na blogu „Duda zachowuje się jak wychowanek Unii Wolności, który wprawdzie zmienił poglądy, ale mentalnie tkwi na poziomie tamtego myślenia o polityce jako małych grach o własny wizerunek i strefy wpływu. Nowa reforma prezydenta wymusza uzgodnienie składu KRS z częścią Ubekistanu.(Podkr.-JRN). (...) Prezydent chce więcej władzy dla siebie. Po co? Żeby używał jej do rozmywania zmian. Żeby robił ustępstwa wobec obrońców status quo?”.

  M. Rubaj o kulisach pałacowej operacji A. Dudy przeciw PiS-owi

  Dobrze na ogół poinformowana redaktorka „Faktu” Magdalena Rubaj ujawnia kulisy prowadzonej przez Dudę operacji ,mającej zapewnić mu wzmocnienie własnej pozycji kosztem PiS-u. Wymowny jest sam tytuł publikacji M.Rubaj „Kulisy pałacowej operacji „AntyPiS”. Prezydent chciał dopiec PiS, a sam naraził się na krytykę”. Według Rubaj: „Każdy ogłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę (45 l.) punkt reformy sądów miał jeden ukryty cel :uderzyć w PiS. Wizerunkowo wyszło słabo-prezydent był zdenerwowany, konsultacje w sprawie zmiany konstytucji niezrozumiałe, a pomysł na wybór sędziów do Krajowej Rady Sadownictwa - przekombinowany. Politykom PiS prezydenckie propozycje się nie spodobały i ruszyli do grillowania Andrzeja Dudy” (...) - „Te fragmenty (propozycji A. Dudy- JRN), które zostały upublicznione, daleko odbiegają od potrzeb, przed którymi stoi dzisiaj Polska. Pan prezydent jest świadomy, że pewne początkowo przez niego podjęte działania, które miały blokować zmiany przedstawione przez PiS są nierealne. I liczę na to, że ta ewolucja będzie następowała - stwierdził szef MON Antoni Macierewicz (69 l.) w Polskim Radiu”.

  W „Fakcie” z 27 września ukazało się również krótkie, ale precyzyjne omówienie tego, do czego prowadzą propozycje A. Dudy w sprawie KRS. Według notki sygnowanej literkami MW: „Okazuje się, że prezydent proponuje nie - jak chciało PiS - wygaśnięcia kadencji wszystkich 15 sędziów z KRS jednocześnie, ale przedłużenia kadencji poszczególnych sędziów, tak by wszystkie skończyły się w tym samym czasie . Szkopuł w tym, że kadencja ostatniego wybranego sędziego -członka KRS kończy się za ponad 2 lata ! (...) Zgodnie z konstytucją kadencja członka KRS trwa 4 lata. W takiej sytuacji kadencja niektórych trwałaby.... prawie 6 lat!”.

  Jak widać propozycja Dudy jest niebywałym ukłonem wobec starego układu w sądownictwie. Prezydent Duda zamiast stanowczo zakończyć obecną kadencję skompromitowanej starej ekipy KRS chce zrobić niebywały prezent dla części członków tej Rady - przedłużyć im kadencję. Tak wyglądają reformy w stylu Hamulcowego Dudy!

  M. Szułdrzyński w „Rzeczpospolitej” o „wpadce” prezydenta A.Dudy

  Według tekstu Michała Szułdrzyńskiego w „Rzeczpospolitej” z 26 września: „Prezydent nie ustrzegł się poważnego błędu. Chciał, by w sytuacji, w której dochodzi do pata w Sejmie przy wyborze członków KRS, spór rozstrzygała głowa państwa. A ponieważ to jest niezgodne z konstytucją, zaprosił wszystkie partie do dyskusji o zmianie konstytucji w tym zakresie. Z tego pomysłu musiał się jednak wycofać już po czterech godzinach, gdy zarówno PO jak i Nowoczesna odmówiły udziału w pracach nad zmianą ustawy zasadniczej. W efekcie Duda już na samym początku zaliczył wpadkę, która rzuca cień na jego zdolności strategiczne albo świadczy o słabości prezydenckiego zaplecza (podkr.-JRN). Inicjatywie Andrzeja Dudy trochę powagi odejmuje fakt, że przy okazji chciał on poszerzyć swoje kompetencje. Gdy zorientował się, że to niemożliwe, obszedł się ze smakiem”.

  Skąd wynikają błędy prezydenta Dudy? Z jego niesamowitej buty podsycanej przez otoczenie, która popycha go do chęci wyrwania jak największej części władzy dla siebie. Stąd wynikają jego pieniackie spory z ministrami Z. Ziobro i A. Macierewiczem, próba redagowania reform w takim stylu, by maksymalnie zwiększyły jego kompetencje jako prezydenta kosztem innych osób. Czy to trochę nie przypomina dawnych magnackich działań, traktujących Polskę jak „postaw sukna”.

  „ Gazeta Polska codziennie” krytykuje „zamrażanie reformy” przez A. Dudę

  Sceptyczny wobec reform Dudy Jacek Lizinkiewicz pisze w tekście „Zamrozić reformy” („Gazeta Polska codziennie” z 27 września 2017 r.) : ‘Nie wierzę w osiągnięcie kompromisu w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Z tego, co proponuje pan prezydent, wynika, że oczekiwałby długiej dyskusji na temat reform Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.)...) Urzędnicy pana prezydenta z pewnością chętnie wytłumaczą, jak wielką wartość ma trwanie KRS i SN w niezmienionej postaci”.

  Nawet „Wyborcza” widzi małe szanse dla A. Dudy w sporze z PiS-em

  Rzecz godna uwagi. Nawet „Gazeta Wyborcza”, wyraźnie sprzyjająca A. Dudzie w jego sporach z J. Kaczyńskim, Z. Ziobro i A. Macierewiczem, widzi dość małe szanse dla prezydenta RFP w jego rozgrywce. Redaktor Paweł Wroński z „Wyborczej” pisał w jej numerze z 27 września 2017 r. pod wymownym tytułem „Samotność prezydenta” m. in: „To, co się dzieje w ostatnich dniach pokazuje jednak, że prezydenta zawiodły polityczne kalkulacje. Wcześniejszymi działaniami wykopał między sobą a opozycją przepaść trudną do zasypania, zaś jego osobiste cele dramatycznie rozchodzą się z wizją sprawowania władzy przez obóz Prawa i Sprawiedliwości (...) Prezydent popełnił (...) poważny błąd, uważając, że po wyborczym sukcesie to on jest numerem jeden i być może w przyszłości kandydatem do schedy po Kaczyńskim (...) Margines politycznego działania Andrzeja Dudy jest niewielki. Poparcie dla jego propozycji w Sejmie faktycznie nie istnieje (...) PiS może ewentualnie zgłaszać poprawki zaostrzające proponowane rozwiązania „ w imieniu suwerena, który domaga się radykalnych zmian w sądownictwie”. Na koniec prezydent będzie mógł poprzeć przerobioną ustawę albo zawetować własny zniekształcony projekt. Jeśli stanie się to drugie, co mało prawdopodobne, Andrzej Duda zostanie w środowisku PiS przedstawiony jako słaby element łańcucha „dobrej zmiany”, który zniszczył „reformę sądownictwa „ i stanął w jednym szeregu z „sędziowskim układem”. „Równocześnie PiS przy pomocy instytucji państwowych i własnych mediów będzie „odstrzeliwał” ludzi prezydenta. Tak stało się w przypadku prof. Michała Królikowskiego czy pracowników Biura Bezpieczeństwa Narodowego.(Podkr.- JRN) Partia prezydencka? To obecnie słabnący w Sejmie Kukiz 15. Po niedawnym skaptowaniu przez PiS renegatów od Kukiza próby budowy frakcji pod patronatem Dudy zostały zniszczone w zarodku”.
  Autor: Jerzy Robert Nowak o 13:49:00
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 15:55:14
  „Fakt” chce wywołać konflikt na linii Duda-Kaczyński? Dziwne cytaty z wypowiedzi prezydenta. „Może mnie jeszcze wyprowadzą w kajdankach?” Od kilku tygodni toczy się walka o kształt ustaw sądowniczych. PiS chce w całości przejąć Krajową Radę Sądownictwa. Prezydent mówi: Albo to będzie proporcjonalny wybór, albo ja się na to nie zgodzę. Ale powodów, dla których konflikt między Pałacem a Nowogrodzką może wybuchnąć z jeszcze większą siłą, jest więcej czytamy w artykule „Faktu”. „Fakt” próbuje wywołać konflikt na linii prezydent-prezes Prawa i Sprawiedliwości. Służyć mają temu rzekome cytaty z prezydenta Andrzeja Dudy. Ale już sam tytuł wiele mówi „Prezydent wie, że to początek wojny”. Zdaniem „Faktu”, prezydent miał przekonywać, że znalazł się w sytuacji „jak pomiędzy ostrzałem dwóch frontów w roku 1918”. Ale taka karma, taki urząd miał stwierdzić Andrzej Duda. „Fakt” przedstawia też teorię, zgodnie z którą PiS ma w planach postawienie prezydenta przed Trybunałem Stanu. Nie boi się nieoficjalnych zapowiedzi polityków PiS o np. stawianiu go przed Trybunałem Stanu. No to niech mnie stawiają. I co? Może mnie jeszcze wyprowadzą w kajdankach?! miał gorzko żartować Andrzej Duda czytamy w „Fakcie”. https://wpolityce.pl/polityka/361252-fakt-chce-wywolac-konflikt-na-linii-duda-kaczynski-dziwne-cytaty-z-wypowiedzi-prezydenta-moze-mnie-jeszcze-wyprowadza-w-kajdankach Ps..PObolszewia wprowadziła do kancelarii agenturę, dziwię się prezydentowi że to dalej toleruje, że nie likwiduje tych mącicieli "doradców". Duda z ferajną w roli rozbawionych szatniarzy? Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi? Może wyprowadzi nas pan w kajdankach? Z nim będzie trudniej niż z małym Kaziem, jeśli to prawda. Prezydent jak nie wywali kretów z kancelarii to będzie wiadomo kto stoi za wetami. Jeżeli jest prawdą to co napisał Fakt (w co nie wierzę), to widać by było, że PAD ma za uszami coś o czym na razie wie tylko zainteresowany, czyli PAD. Filmy z wyjścia z Belwederu dużo mówią. JK wyraźnie zdruzgotany, Duda z ferajną rozbawieni i jakby naigrawający się z JK. Jeśli to nie jest ustawka umówiona z JK, to wieje grozą. Judasz zdjął maskę? Duda nie jest na tyle mądry na jakiego uchodzi (ma dobry pijar). Z projektu że trzeba zmienić Konstytucje i jeden głos na posła do wyborów KRS itp. Petru by lepiej wymyślił. „Fakt” to PO-niemiecka szczekaczka. Niemcy naciskają, żeby wróciły patałachy z PO. Berlinowi potrzebny jest rząd taki jaki był, czyli rząd pachołków do realizacji polityki niemieckiej. Może wiedzą, co ustalił z Makrelą i stąd te teksty wyprzedzające. Dlaczego nikt nie pyta nikogo z pałacu o treść rozmowy z nadzorczynią przed zawetowaniem 3 ustaw? Za nie prawdziwe informacje pozywa się do sądu. Dlaczego PiS tego nie robi ? Czy to jest prawda? Konflikt niestety jest i to z powodu działań Dudy! Jasne, że targowica go chce eskalować!
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 15:55:14
  Duda jak to już dziś zaledwie po 2 latach widać to największa pomyłka prezesa Jarosława Kaczyńskiego, PiSu i Ziobry (podobnie Marcinkiewicz), ten człowiek od początku kłamał i kłamie i robi sobie bezczelną uciechę z tego w towarzystwie swojej rodziny. Może swojego dziadka przywoła z grobu, który był w UPA i mordował Polaków. Nie słyszałem by podał do sądu za ponoć ten paszkwil, pomówienie dziennikarza piszącego o tym, lecz tylko jakieś tam sprostowanie Duda wydukał. To jednak o czymś świadczy, że coś nie tak z jego rodziny życiorysem. Także pierwsza dama Agata przed i w czasie wyborów była Agatą Dudą, po wyborach już Agatą Konshauer Dudą. Po co i dla kogo był ten kamuflaż pytam. W Polsce my nie potrzebujemy takiej zegoizowanej osobowości, ten naród miał tej hołoty jak żaden inny naród, łącznie z naszymi superwrogami fake-żydami. W każdej historycznej operacji byli po stronie naszych wrogów. Pokolenie żmijowe jak powiedział Jezus Chrystus.
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 15:55:14
  https://wpolityce.pl/polityka/361254-tylko-u-nas-minister-szczerski-wszystko-co-pan-prezydent-czyni-realizuje-w-ramach-porzadkowania-panstwa

  Ps..Pan minister szerzy ciemnotę. Porządkowanie państwa? pod kierunkiem sowieckich agentów w BBN? pod kierunkiem TW ukrytych w partyjce Kukiz15? Może niech zacznie od porządkowania swojej własnej kancelarii ! Nie zajdziemy do sprawiedliwej i niepodległej Polski tą drogą! Zaufania, które PAD zmarnował swoimi 3 wetami i tak już nie odzyska. Oby reforma nie była tylko pudrowaniem szamba. Jak reformowaniu ma służyć żądanie 3/5, które praktycznie blokują zmiany. A kolejne jeden "jeden poseł jeden głos"? Gotowi nawet zmienić Konstytucję, żeby "było jak było". Podobno profesor i takie banialuki wygaduje? Jaka większość chce zminimalizować rolę Ministra Sprawiedliwości? BBN, Łysol i Szczerski to ta większość? A ja pamiętam jak Niesioł wykrzykiwał: wygrajcie wybory to uchwalicie co będziecie chcieli, i co? Duda podważa znaczenie demokratycznych wyborów, które wyłoniły partię rządzącą, rząd i Sejm.
  Pan się panie Szczerski bardzo zmienił, pod wpływem stanowiska, które pan otrzymał. Wy wszyscy jesteście podobni, bo władza wam nosy zadziera do góry. Jak byłeś pan niżej, mówiłeś pan innym tonem. W ramach tego "porządkowania" zatrudnił WSI-owego chłopka, nieroba i dyletanta Solocha, który z BBN robi dziuplę dla WSI-owych? Na PAD już nie zagłosuję - to tchórz lub Bolek Bis!!! Za ten "porządek" Polacy podziękują Adriankowi w następnych wyborach prezydenckich! Nie obrażaj Polaków Nieszczer(y)ski! Zróbcie uczciwe badania i okaże się, że bez" ludu pisowskiego" nie istniejecie więc na jakiej podstawie stawiacie warunki? Bez PJK , PAD nie przechodzi nawet do II rundy- następny szkodnik? Kiedyś skromność, dziś robi się POdobny do miśka Kamińskiego. Jak Prezydent A.Duda chce teoretyzować to powinien to robić na Uniwersytecie i doradzać prezydentom. Państwo jest na wzór gospodarczy, jest niejako przedsiębiorstwem i szefem jest premier Szydło i tutaj podejmuje się decyzje natychmiast, szybko !!!, a nie ciągnie się sprawy miesiącami. Drobne błędy likwiduje się podczas akcji, która prowadzi do sukcesu ogólnego !!!! Już straciliśmy 3 miesiące i mamy nowe problemy, pamiętajmy: Wynalazki, prototypy i serie pilotowe oraz wdrożenia powstają wg pierwszych myśli mimo, że nie są idealne, a dopiero potem jest model ulepszony, zoptymalizowany, innowacyjny, itd !! Jak by nie powstał pierwszy samochód na kołach od wozu konnego to dzisiaj by ich nie było albo byłyby cały czas na etapie udoskonalenia, a drogi byłyby puste. Więc niech Sejm wdraża wszystko szybko aby Polska rosła w siłę, a hamulcowych wyrzucać.
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 15:55:14
  Dlaczego ani razu pan prezydent nie może stanąć w drzwiach Belwederu i przywitać Jarosława Kaczyńskiego? Dlaczego ani razu pan prezydent nie może stanąć w drzwiach Belwederu i przywitać Jarosława Kaczyńskiego, któremu prezydenturę zawdzięcza? Już tego nie pamięta stąd ta zdrada i pokazywanie wyższości. Stąd ten inny ton. Dlaczego już trzeci raz wysyła pana Krzysztofa Szczerskiego? Od dawna tak się nad tym tez zastanawiam, gdzie to dobrze wychowane "profesorskie dziecko"(cyt.A.Nalaskowski) się podziało? Prezydent nie wita szeregowego posła, tylko Prezesa Partii, która tworzy Rząd i niekwestionowanego lidera politycznego z wielkim doświadczeniem i zasługami dla Polski. Staropolski obyczaj nakazywał witać miłego gościa w progach swego domostwa bez względu na jego rangę nie dziwi mnie, że A.Duda nie zna tego obyczaju. Przydałoby się panu PAD trochę więcej kultury i szacunku, dla przecież porządnego i wielce zasłużonego dla Polski człowieka. Jak widać to teraz PAD to nadmuchany zawistny cham i wydaje mu się, że jest najmądrzejszy i to jego ego połączone z infantylizmem politycznym jest tu najbardziej niebezpieczne. A reforma sądów i tak musi ruszyć z kopyta. Czekaliśmy na to bardzo długo, czekamy od lipca już ponad dwa miesiące i nie ma czasu do stracenia.
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 02:50:13
  Zastanawiające jest również to, że PAD po przejęciu prezydentury nie wypieprzył z kancelarii i BBN ludzi Komorowskiego? o aneksie już nie wspomnę. PAD nie ma wspólnego celu z PiS i SP. Jak dziś już widać celem PAD jest niedopuszczenie do wyślizgnięcia się władzy żydokomunie w Polsce. Każdy, kto spojrzy na jego doradców czy rzecznika, nie ma co do ich korzeni wątpliwości.
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 15:55:14
  PAD był wcześniej podwładnym ministra Ziobry w ministerstwie sprawiedliwości. Teraz kiedy urząd przewrócił mu w głowie a mania wielkości zaćmiła myślenie PAD pokazuje całą prawdę o sobie. Dziś to już widać, że to chłystek tymczasowo zajmujący urząd Prezydenta. Przekonuje o tej opinii każdego dnia. Dla mnie, mojej rodziny i znajomych on już nie jest Prezydentem RP. On jest obrońcą nadzwyczajnej kasty. PAD już pokazał, gra na zwłokę, ale PiS kontynuuje to, co chciał z kastą zrobić, która szkodziła i szkodzi. PiS się nie rozpadnie, to tylko tak sobie niektórzy marzą, bo PiS pokazuje, że chce zmian a PAD nie, co nawet było widać po tym jak się motał przygotowując jakieś tam swoje propozycje niezgodne zresztą z Konstytucją ten ponoć dr prawa?
 • @Ziut - Blok Narodowy Polski 15:55:14
  Warunek „ponadpartyjności” godzi w reguły demokracji. No, nie mogę zrozumieć dlaczego wybór akurat sędziów-członków KRS, która przecież nie jest sądem, a organem państwa o kompetencjach wykonawczych w sferze wymiaru sprawiedliwości, MUSI być, zdaniem Prezydenta „ponadpartyjny”? Czyli, z naruszeniem oczywistego w demokracji prawa większości parlamentarnej? Budżet państwa, wybór sędziów TK, reformy oświaty, ustalanie wieku emerytalnego itp. najpoważniejsze decyzje społeczne wymagają ZWYKŁEJ większości głosów w Sejmie, a dlaczego wybór części członków, i to akurat TYLKO KRS MUSI być obłożony wymogiem „ponadpartyjności”? Taki wymóg ma antydemokratyczny charakter i jest niezrozumiały w praktyce administrowania, sprawowania władzy wykonawczej i prawodawczej przez demokratyczną większość w parlamencie. Uzależnia bowiem realizację programu zwycięzców od woli zwalczającej ich politycznej mniejszości. Jest faktyczną blokadą mającą uniemożliwić i paraliżować działanie partii wyborczo legitymowanej. Dlaczego nigdy wcześniej nie negowano prawa większości do realizacji zwycięskiego, wybranego przez wyborców programu reform? Dlaczego pozakonstytucyjnie i pozawyborczo próbuje się odebrać władzę uzyskaną w wyborach przez większość i oddać „ostatnie słowo” w decydowaniu o reformach totalnym przeciwnikom, śmiertelnie nienawidzącym aktualnej większości? Prawo i Sprawiedliwość uczciwie przecież i w skali w przeszłości niespotykanej wygrało w prawicowej koalicji wybory parlamentarne, ma silną jak nigdy żadna siła wcześniej legitymację wyborczą, nie potrzebuje dla rządzenia koalicji… Ma więc konstytucyjne, demokratyczne prawo i zgodę oraz ciągle poparcie wyborców dla reformowania Polski. Więc, dlaczego pozbawia się partię z bardzo silnym jak nigdy mandatem wyborczym konstytucyjnego prawa do rządzenia i naprawiania Polski?

  autor: Prof. Krystyna Pawłowicz

  Ps...No własnie, ja też tego nie rozumiem pani Krystyno. Pani Profesor stawia publicznie to pytanie, które ja i wielu moich znajomych zadawaliśmy sobie zaraz po wetach. Ona zadaje je "przyczynie" lub przekaźnikowi przyczyny. Komu, okaże się niedługo. A no właśnie, dlaczego? PAD wybrał najgorszy moment na "wybicie się na niepodległość". To co nazywamy opozycją jest w istocie partią zdrady i nie ma co się z nimi pieścić! Czemu Duda żąda 3/5 choć wie z góry, że to pewny klincz? Bo chce klinczu, czyli zablokowania reformy, ale udaje reformatora by nie odsłonić się, że przeszedł na drugą stronę. A gdyby, teoretycznie, w następnych wyborach PIS miał 3/5 posłów w sejmie to będziemy zmieniać ustawę na 4/5? Coś się z PAD złego stało, że tak dziwnie kombinuje, szkoda, że zawiódł nasze nadzieje! Merytoryczna analiza faktów i pytania z nią związane trafnie ujęte przez panią prof. dr hab. Krystynę Pawłowicz, sprowadzają się do istoty problemu, czyli czy mamy do czynienia z konstytucyjną demokracją parlamentarną, czy LIBERUM VETO, sprowadzającą demokrację parlamentarną do hasła targowicy: "POLSKA NIERZĄDEM STOI " !
 • @kula Lis 67 17:58:00
  Aleś znalazł "ałtorytet", Pawłowicz, profesor taka sama jak prof. Bartoszewski, o poziomie wypowiedzi Niesiołowskiego, soląca byki ortograficzne, że Komorowski winien jej dyktanda sprawdzać. Ja wiem, że w PiS to ona może robić za autorytet, ale tylko w sorcie PiS, nie wśród Polaków.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY