Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
612 postów 4213 komentarzy

Ruch dla Rzeczypospolitej RdR2018.WordPress.com

Ziut - Ruch dla Rzeczypospolitej - ----- 11 LISTOPADA STRACIMY NIEPODLEGŁOŚĆ! ----- ---- Przyszedł czas na "Wielki Ruch Listopadowy" / Wygrajmy MYŚLĄC Wspólnie ---- Ziut.NEon24.pl/post/133700,Zamiast-Flagi-Ruch-Listopadowy-Bialo-Czerwona-Kartka

Moje komentarze

 • @Rzeczpospolita 14:31:09
  CZY ALEJE JEROZOLIMSKIE TO TEŻ WARSZAWSKA PRAGA?

  - Tak się tylko pytam, ... nie znam Warszawy. :D
  Odwrót: Wójt z Krakowskiego Przedmieścia odesłał Czerepacha
 • Wizerunek prezydenta, jego prestiż, to nie tylko kwestia jego szans wyborczych.
  Ani na chwilę nie można jednak zapominać, że w europejskiej i światowej grze Polska jest bardzo cenną stawką, i każdy błąd, pozornie niewinny, może drogo kosztować. Kto wątpi w powagę sytuacji, niech przypomni sobie wystąpienie Schetyny sprzed paru dni, gdy zapowiadał próbę impeachmentu głowy państwa.
  >> https://wpolityce.pl/polityka/410831-dymisja-rzecznika-pad-czyli-i-banal-i-sygnal-ostrzegawczy
  Odwrót: Wójt z Krakowskiego Przedmieścia odesłał Czerepacha
 • @Eugeniusz Sendecki 12:46:46
  To "prawyborów" już Pan nie robi? / Z chęcią bym zagłosował i złożył swój podpis na liście obecności, ... z podaniem numeru PESEL oczywiśie.

  Pozdr.
  LISTA WYBORCZA DO SEJMIKU MAZOWIECKIEGO 2018
 • Broń w wojnie polsko-polskiej
  tarcie między dwoma emblematycznymi dla polskiej historii pisarzami – Henrykiem Sienkiewiczem, a Stefanem Żeromskim. O jednym mówiono, że tworzy „ku pokrzepieniu serc” o drugim, że „rozdrapuje rany, by nie zarosły się błoną podłości.” Który z nich ma dziś większy wpływ na dusze Polaków?

  Już w czwartek 6 września o 22:45 emisja pierwszego odcinka programu „Pojedynki stulecia” w TVP Kultura.

  Minęło ponad 110 lat od kiedy Henryk Sienkiewicz zdobył Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Gdy otrzymywał medal od Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk na terenie imperium Romanowów szalała rewolucja 1905 roku, której świeżo upieczony noblista przyglądał się z pewnym zaniepokojeniem. Przypominała mu trochę siedemnastowieczne kozackie powstania, na których zyskiwali wyłącznie przeciwnicy Rzeczypospolitej. Rewolucyjna wrzawa miała potrwać jeszcze dwa lata – „dwa nadzwyczajne lata” jak zanotował kreowany na jego literackiego przeciwnika Stefan Żeromski.

  Klątwa szkolnej lektury

  W listopadzie 1918 r. Polska po 123 latach zmartwychwstała, a konflikty klasowe, wbrew obawom Sienkiewicza, nie przysłoniły sprawy narodowej. Sam noblista tego nie doczekał – zmarł dwa lata przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Autor „Quo vadis” pewnie nie byłby zaskoczony popularnością swoich książek w odrodzonej II Rzeczypospolitej, ale mógłby być zdumiony tym, że w ogóle powstała.

  Podobno, gdy w sierpniu 1914 r. żołnierze I Kadrowej Józefa Piłsudskiego szli przez kielecczyznę z zamiarem wywołania ogólnonarodowego powstania, pisarz nie wpuścił ich do dworku mówiąc: „wy idziecie z Niemcami, a to nie tędy droga…”.

  Z kolei Żeromski po wybuchu I wojny światowej przyjechał do Krakowa i zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich, ale ostatecznie nawet nie opuścił z nimi miasta. Nie wziął udziału w walce, nie wyruszył na front, tak jak choćby inny słynny pisarz o socjalistycznych korzeniach – Andrzej Strug.

  Początkowo działania Piłsudskiego wywoływały entuzjazm Żeromskiego, z czasem pisarz nabrał do nich dystansu i krytykował wiarę w zwycięstwo państw centralnych. Ignacy Daszyński miał mu później powiedzieć: „Niech Pan uważa. Mówiono mi, że jest Pan rusofilem”.

  Obaj pisarze po śmierci zostali postawieni na cokoły, a ich pomniki rosły i brązowiały w oczach kolejnych uczących się o nich pokoleń. Status autorów lektur szkolnych sprawił, że stali się bohaterami „bryków” czytanych może uważnie przed maturą, ale niekoniecznie studiowanych w dorosłym życiu.

  Dziś i Sienkiewicz i Żeromski funkcjonują co najwyżej jako publicystyczne chochoły na które od czasu do czasu warto się powołać, aby wykazać się erudycją. Obaj stali się też użytecznym orężem w wojnie polsko-polskiej, używanym wyłącznie po to by zarzucić przeciwnikowi politycznego sporu z jednej strony „sienkiewiczowski imperializm czy narodową megalomanię” z drugiej „marzycielstwo i bajania o szklanych domach”. Tymczasem literackie światy Sienkiewicza i Żeromskiego były znacznie bardziej złożone.

  Hoffman daje drugie życie

  Sienkiewicz, mimo szczerych chęci, nie wziął udziału w wydarzeniu formacyjnym dla swojego pokolenia czyli w powstaniu styczniowym. Główną przeszkodą był młody wiek – miał w 1863 roku 17 lat (znacznie młodszy Żeromski urodził się rok po wybuchu powstania). Karierę literacką rozpoczynał od krótkich recenzji i esejów (taki charakter miał tekst o Mikołaju Sępie-Szarzyńskim w „Tygodniku Ilustrowanym”), w 1876 roku wyjechał do Ameryki, gdzie eksplodował jego reporterski talent w iście „westernowych” tekstach.

  Niemniej prawdziwy literacki sukces przyniosła Sienkiewiczowi drukowana w latach 1883-84 na łamach ziemiańsko-konserwatywnego „Słowa” powieść historyczna – „Ogniem i mieczem”. Zresztą to właśnie Trylogia unieśmiertelniła autora „Krzyżaków”.

  https://tygodnik.tvp.pl/38751454/bron-w-wojnie-polskopolskiej

  Warto w tym miejscu zacytować słowa Żeromskiego, który doskonale pokazał wpływy Henryka Sienkiewicza wśród czytelników: „najbardziej wyrafinowane i przesiąknięte cudzoziemszczyzną salony arystokracji i plutokracji, snobizm mieszczański i żydowski uprawiały niejako pod przymusem najwyższy kult tego pisarza. Na stancjach uczniowskich, w izbach najczerwieńszej radykalnej młodzieży w Zurychu, Genewie i Paryżu – na przekór wszystkim teoriom czytywano te same utwory, [które] są najpopularniejszymi w chatach śląskich górników, w dworach szlacheckich i dworkach drobnej szlachty na Podlasiu i Litwie, w chałupach oświeceńszych chłopów na obszarze całej Polski. Dotarły wszędzie, gdziekolwiek skupiła się gromadka mówiących po polsku […] tworząc podwalinę zbiorowej biblioteczki”.

  Swego rodzaju „drugie życie” uzyskał Sienkiewicz w drugiej połowie XX w. dzięki ekranizacjom Jerzego Hoffmana. „Sienkiewicz zainspirował przecież kilka pokoleń ludzi – mówił w jednym z wywiadów Hoffman – można największym wydarzeniom poświęcić setki stron i nikogo to nie ruszy, bo przecież nie o to chodzi. Człowieka poruszają bohaterowie, ich charaktery, emocje i problemy. Akurat to u Sienkiewicza […] jest wspaniałe.”

  Dla Żeromskiego początek prawdziwej kariery literackiej wiązał się z ukazaniem się w roku 1900 „Ludzi bezdomnych” (choć wcześniej miał już na koncie takie utwory jak „Siłaczka” w roku 1895 czy „Syzyfowe prace” w 1987). Książki, o której można napisać, że – o ironio – krzywdę uczyniło jej znalezienie się w kanonie lektur szkolnych. To sprawiło, że do zbiorowej świadomości Polaków weszła widokówka „rozdartej sosny”, gubiąc skomplikowanie postaci doktora Tomasza Judyma – człowieka z awansu, który służbę potrzebującym musi przypłacić kompleksami wobec elit.

  Endek i socjalista

  Jeśli wziąć pod uwagę na polityczne poglądy, to pisarze byli na przeciwnych biegunach. W pierwszych latach XX w. Sienkiewicz dryfował w stronę Narodowej Demokracji. Noblista utrzymywał osobiste relacje z liderem tej formacji Romanem Dmowskim, z endekami łączyło go też niechęć do Niemiec. To w nich upatrywał autor „Krzyżaków” największego wroga polskości. Pisał artykuły o Bismarcku i dzieciach z Wrześni. Uczestniczył w pracach „Macierzy Polskiej”, organizacji mającej za zadanie wspieranie małych wydawnictw i niesienie kultury pod strzechy - został przewodniczącym jej rady nadzorczej.

  Ciekawe, że powieści pisane „ku pokrzepieniu serc” przypadły do gustu środowiskom endeckim, politycznym realistom – przeciwnikom narodowych zrywów i zwolennikom współpracy z Rosją. Prof. Ryszard Koziołek w swoich „Ciałach Sienkiewicza” tłumaczy to w następujący sposób: Trylogia była pisana, by podbudować morale rodaków, ale przecież wydarzenia w niej przedstawione to w zasadzie ciąg politycznych klęsk. Sienkiewicz nie umieścił akcji swoich powieści w polskim złotym wieku, nie pisał o triumfie Stefana Batorego pod Pskowem czy o dyplomatycznych talentach Jana Zamoyskiego, lecz o smutnym wieku XVII, w którym I Rzeczpospolita karlała tak pod wpływem agresji sąsiadów jak i własnej, ustrojowej niemocy.

  Dzieła Henryka Sienkiewicza budziły fascynacje nie tylko współczesnych mu czytelników, ale też kolejnych pokoleń. Zauważył to Jerzy Hoffman: „Sienkiewicz odegrał olbrzymią rolę w kształtowaniu naszej świadomości narodowej. W walce o niepodległość, w walce z hitlerowskim okupantem, wielu młodych ludzi przybierało pseudonimy zaczerpnięte właśnie z Trylogii.”

  O ile Sienkiewiczowi blisko było do endecji, to Żeromski – nie tylko jako wybitny pisarz, ale też jako działacz społeczny – obracał się w kręgach socjalistów o niepodległościowym nastawieniu. Podczas studenckich dyskusji ostro spierał się z socjalistami-internacjonalistami. W jego opinii w czasach, gdy Polska była pod zaborami, kluczowy musiał być patriotyzm, a nie rewolucja społeczna. Głośno ostrzegał przed komunizmem, mówiąc: najpierw ojczyzna, a potem sprawiedliwość.

  Żeromski udowadniał, że tylko we własnym państwie Polacy mogą urzeczywistnić ideały socjalistyczne, bo dla zaborców byliśmy zawsze niewolnikami. Autor „Przedwiośnia” ganił również pozytywistów, zwolenników „pracy organicznej”, widząc w tym haśle zasłonę dla wyrzeczenia się dążeń wolnościowych. Twierdził, że dotychczasowe klęski powstań to efekt tego, iż „panowie” nie pociągnęli za sobą mas chłopskich, nie dając im nadziei na lepszą Polskę.

  Popierał lewicowe środowisko współtwórcy PPS (a zarazem swojego przyjaciela) Edwarda Abramowskiego, wspierał koncepcje czynu zbrojnego Józefa Piłsudskiego. Niemniej po wybuchu I wojny światowej odmówił służenia któremukolwiek z zaborców próbujących wykroić dla siebie kawałek Europy.

  Miał inną wizję walki wolność. W grudniu 1914 r. wyjechał do Zakopanego, gdzie wraz z Janem Kasprowiczem utworzyli konspiracyjna organizację – wspólnym mianownikiem dla jej członków był brak zgody na chodzenie na ustępstwa i „frymarczenie” przyszłymi terenami Rzeczypospolitej. Ciekawe, że wtedy pisarze stanęli na stanowiskach, które w przyszłości miały być wyrażone jako brak zgody na oddanie „choćby guzika”, a wojskowi na taki „handel” byli gotowi.

  Testament wielkich twórców

  Po odzyskaniu niepodległości Żeromski był nazwany „sumieniem narodu”. Na potwierdzenie jak ważną był postacią w II RP niech posłużą słowa historyka literatury Wacława Borowego skreślone po śmierci pisarza: „Należał do tego [...] typu pisarzy, którzy osiągając pełnię sław spontanicznie przejmowali jakby moralną odpowiedzialność za naród i byli powszechnie uznawani za jego reprezentantów. [...] Śmierć Żeromskiego [...] okryła naród żałobą, a jego pogrzeb stał się manifestacją narodową […] dziesiątki tysięcy ludzi godzinami czekały pod bramami Zamku Królewskiego, gdzie wystawiono zwłoki Żeromskiego. Czekali [...] aby zobaczyć po raz ostatni człowieka, dla którego mieli niemal synowskie uczucia”.

  Dlaczego do dziś tak niewiele zostało z popularności Stefana Żeromskiego? Niewykluczone, że winien jest temu fakt, iż w drugiej połowie XX w., autor „Siłaczki” (w odróżnieniu od Sienkiewicza) nie dorobił się unieśmiertelniających jego dzieła adaptacji filmowych.

  Taki potencjał tkwił w „Popiołach” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jednak, mimo, że obraz wywołał prawdziwą burzę, a peerelowska władza ustami pułkownika Ludowego Wojska Polskiego Zbigniewa Załuskiego oskarżyła film o szyderstwo z polskiej historii, ostatecznie nie przełożyło się to w żaden sposób na popularność.

  W III RP po jedno z najważniejszych dzieł Żeromskiego – „Przedwiośnie” – sięgnął Filip Bajon. I tym razem na nic się to zdało, gdyż film nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

  Żeromski nazwał kiedyś autora Sienkiewicza „hetmanem literatury”, jednak twórczość starszego kolegi po piórze nie interesowała go przesadnie. Autor „Dziejów grzechu” żył raczej Stendhalem, Flaubertem czy Dostojewskim i ubolewał, że literatura tej rangi nie powstała w Polsce. „Nie możemy – pisał Żeromski – stawiać Mickiewicza ponad Goethego […], Krasickiego ponad Leopardiego.”

  W takich analogiach Sienkiewicza należałoby pewnie porównywać z Walterem Scottem lub Alexandrem Dumasem – to pisarskie mistrzostwo, choć w zupełnie innej, także gatunkowo, lidze.

  Żeromski i Sienkiewicz tworzyli inną literaturę. Ich twórczość łączy jednak społeczne zaangażowanie – obaj pojęcie polskości wypełniali własną treścią. Odpowiadali twierdząco na pytanie ważne także współcześnie: czy nasza kultura, polityka i państwo, powinny mieć własny, specyficzny i odrębny głos w zglobalizowanym świecie. Można powiedzieć, że polskość to połączenie żeromszczyzny „szklanych domów” (i krytycyzmu wobec siebie, by nie popaść w pychę) z sienkiewiczowskim witalizmem (oraz dumą z przeszłości).

  – Mikołaj Mirowski
  Dziki kraj: w RP Przyjaciół tylko Żydzi i świnie pod ochroną
 • Czy nie czas na wielką demonstrację w obronie konstytucji?
  Wszyscy, którzy popierają reformy obozu Dobrej Zmiany, powinni nie tylko nie traktować słowa „konstytucja” jako problematycznego, ale wręcz wypowiadać je GŁOŚNO i WYRAŹNIE.

  >> https://wpolityce.pl/polityka/410611-czy-nie-czas-na-wielka-demonstracje-w-obronie-konstytucji

  W KOŃCU JAKIŚ ROZSĄDNY GŁOS

  >> http://www.prezydent.pl/bip/petycje/petycje-2018/art,14,petycja-w-sprawie-zmiany-preambuly-konstytucji.html
  Otwiera się nowy front walki z "[nie]dobrą zmianą"
 • TVN24.pl: Szef PKW ostrzega przed korupcją polityczną (http://www.tvn24.pl)
  Trudno jest zaprzeczyć opiniom, które wyrażają zaniepokojenie i mówią, że można takie wypowiedzi, jak Jarosława Kaczyńskiego o "warczących samorządach", traktować jak rodzaj korupcji politycznej czy szantażu - powiedział w "Faktach po Faktach" przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas niedzielnej konwencji podkreślał wagę współpracy samorządów między sobą oraz samorządów z rządem. - Czy chcemy takich samorządów, które będą wojowały z rządem, które będą można powiedzieć, warczały na rząd, jak to ostatnio słyszeliśmy, nawet podczas bardzo ważnych uroczystości państwowych? Czy chcemy takich, które będą współpracować ku wspólnemu dobru, by podnosić jakość życia Polaków? - pytał Kaczyński.

  Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński w "Faktach po Faktach" TVN24 powiedział, że nie podobają mu się wypowiedzi jak ta autorstwa Kaczyńskiego. - Tego rodzaju wypowiedzi mogą jednak naruszać przepisy - z jednej strony - ustawy o radiofonii i telewizji, która nakazuje, żeby telewizja i radio publiczne były bezstronne, pluralistyczne, wyważone i niezależne. W ten sposób mają być też przygotowywane audycje dla społeczeństwa - powiedział. - Również to może naruszać Kodeks dobrych praktyk w sprawach wyborczych uchwalony przez Komisję Wenecką.

  >> https://www.tvn24.pl/szef-pkw-wojciech-hermelinski-przestrzega-przed-korupcja-polityczna,865858,s.html

  Wiem, że Komisja Wenecka i jej akty nie cieszą się specjalnym "wzięciem" u władz, ale takich aktów należy przestrzegać. Tam wyraźnie jest powiedziane, że władze państwowe powinny być neutralne w stosunku do kampanii wyborczej i również w stosunku do mediów publicznych, a także powinny zachowywać neutralność w stosunku do finansowania i partii, i kandydatów - wyjaśnił Hermeliński.

  *** Materiał nie jest finansowany przez żaden z Komitetów Wyborczych

  >> https://docs.google.com/document/d/1ZzZXz-dtv_7B6zg_9_Yv8bJ0Y_WACkcAKbnEcQ1yIbM/edit?usp=sharing
  Otwiera się nowy front walki z "[nie]dobrą zmianą"
 • Jarek Polskę Zbaw ---- Gangam Style
  >>> https://www.youtube.com/watch?v=RwAkJsVBUfs
  Dzisiaj ruszyła kampania prezydencka Kaczyńskiego
 • Hofman przechwala się rozmiarami przyrodzenia
  8 września 2013 - Adam Hofman, Tomasz Kaczmarek i Adam Lipiński opublikował tabloid ... Nagrania z Mielca kompromitują posłów PiS • ..... "To nie skandal. >> http://natemat.pl/74241,hofman-przechwala-sie-rozmiarami-przyrodzenia-lipinski-pije-na-umor-nagrania-z-mielca-kompromituja-poslow-pis


  Nagranie z wyjazdu polityków PiS na Podkarpacie >> https://www.youtube.com/watch?v=cf6uykBKNtA
  Śpiochy wyłażą z PiS
 • Rusza "konwój wstydu" z billboardami. Dworczyk: Potrafią jedynie straszyć ... / Kaczyńskim?
  Wydaje mi się, że efekt będzie odwrotny >>> https://wpolityce.pl/polityka/410389-po-bez-programu-ale-z-kolejna-brudna-akcja

  .... POLACY TO NARÓD PRZEKORNY :D
  Dzisiaj ruszyła kampania prezydencka Kaczyńskiego
 • https://m.neon24.pl/75b42589b719483227338622e64f06a4,0,0.jpg
  https://m.neon24.pl/75b42589b719483227338622e64f06a4,0,0.jpg
  Dzisiaj ruszyła kampania prezydencka Kaczyńskiego
 • 14.03.2017 Smoleńsk VII Rocznica: Ustalmy ignorowane fakty
  A jest ich wiele. Dziwnych, trudno wytłumaczalnych, niewytłumaczonych, ukrytych, zapomnianych, niewyjaśnionych. Są też fakty niezbite, ... ignorowane. Kto wie, ... być może w przededniu kolejnych dezinformacji, warto je przypomnieć? >> http://ziut.neon24.pl/post/137505,smolensk-vii-rocznica-ustalmy-ignorowane-fakty

  *** Materiał nie jest finansowany przez żaden z Komitetów Wyborczych
  >> https://docs.google.com/document/d/1ZzZXz-dtv_7B6zg_9_Yv8bJ0Y_WACkcAKbnEcQ1yIbM/edit?usp=sharing

  Nie wiadomo tylko czy Kaczyńskiego też powinno nam być żal. : / Jeśli pozwala się, jak w jego przypadku, odprawiać nad nim "Diabelskie Msze", ... podcinając "ofierze" gardło? >> http://ziut.neon24.pl/post/145287,dziki-kraj-w-rp-przyjaciol-tylko-zydzi-i-swinie-pod-ochrona
  Dzisiaj ruszyła kampania prezydencka Kaczyńskiego
 • 19.07.2017 "ŹLE SIĘ DZIEJE" W PAŃSTWIE POLAN!
  Wikipedia: Flaga Żydowskiego Obwodu Autonomicznego (NHR:102) - przyjęta została 31 lipca 1996 r. Przedstawia na białym tle poziomy wielobarwny pas, symbolizujący tęczę. ... Kolor biały oznacza czystość, tęcza zaś jest biblijnym symbolem pokoju, szczęścia i dobra. Liczba pasów-kolorów tęczy symbolizuje siedem świec menory - żydowskiego symbolu narodowego i religijnego. >> https://ziut.neon24.pl/post/139381,zle-sie-dzieje-w-panstwie-polan
  Wraca sprawa "tęczy Trzaskowskiego" z Placu Zbawiciela
 • Trzaskowski chce powrotu tęczy na pl. Zbawiciela - tvp.info
  .
  9 lis 2017 - Według Rafała Trzaskowskiego na warszawski plac Zbawiciela powinna wrócić tęcza. – Była fajnym, pozytywnym symbolem >> https://www.tvp.info/34749870/trzaskowski-chce-powrotu-teczy-na-pl-zbawiciela
  Wraca sprawa "tęczy Trzaskowskiego" z Placu Zbawiciela
 • Żydowski Obwód Autonomiczny
  .
  >>
  .
  Żydowski Obwód Autonomiczny (ros. Еврейская автономная область, jid. ‏ייִדישע אויטאָנאָמע געגנט‎ Jidisze Ojtonome Gegnt) – terytorium wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej, stanowi część Dalekowschodniego Okręgu Federalnego.

  Od południa graniczy z Chinami (wzdłuż rzeki Amur),
  na zachodzie z obwodem amurskim,
  a na wschodzie z Krajem Chabarowskim.

  W TYM PRZYPADKU WIKIPEDIA PODAJE STARE DANE / NA ZACHODZIE ŻYDOWSKI OBWÓD AUTONOMICZNY GRANICZY Z NIEMCAMI, ... A KTO WIE, MOŻE NAWET HISZPANIĄ : /
  Wraca sprawa "tęczy Trzaskowskiego" z Placu Zbawiciela
 • Tęczowe flagi nie są neutralne światopoglądowo
  .
  >> https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/410375-teczowe-flagi-nie-sa-neutralne-swiatopogladowo-przeciwnie
  .
  Naturalnie środowiska LGBT mogą używać swoich barw ideowych do woli, ale lepiej byłoby, aby robiły to we własnym gronie i nie zmuszały innych do oddawania im czci. Ja – podobnie jak każdy, kto wychowywał się w Peerelu – doskonale pamiętam inne, czerwone, chorągiewki wywieszane na budynkach i pojazdach komunikacji miejskiej przy okazji różnych komunistycznych świąt. I z niepokojem przyglądam się każdej próbie powrotu do tamtych praktyk. Nawet jeśli kolor chorągiewki jest dziś inny.

  FAKTYCZNIE / ZARAZA SIĘ ROZPRZESTRZENIA, ... NIEPOKÓJ JEST JAK NAJBARDZIEJ UZASADNIONY
  Wraca sprawa "tęczy Trzaskowskiego" z Placu Zbawiciela
 • Misiło: PiS może bowiem sfałszować wybory
  Jeśli PiS chce dokonać fałszerstw wystarczy, że zmieni wyniki w protokołach okręgowych komisji wyborczych, przed ogłoszeniem ostatecznych wyników wyborów >>> https://wpolityce.pl/polityka/410104-posel-misilo-w-emerging-europe-nalezy-zdelegalizowac-pis
  Dziki kraj: w RP Przyjaciół tylko Żydzi i świnie pod ochroną
 • @Repsol 21:22:12
  Ave, ... ale Qur*estwo się szerzy i ręce opadają. : /
  Dziki kraj: w RP Przyjaciół tylko Żydzi i świnie pod ochroną
 • Stanisław Michalkiewicz – George Soros
  >> https://youtu.be/XLRlMed5Fnw
  Dziki kraj: w RP Przyjaciół tylko Żydzi i świnie pod ochroną
 • Co łączy Kaczyńskiego i Glińskiego z Fundacją Batory George Soros?
  >> https://youtu.be/k9CuVvpGOfI
  Dziki kraj: w RP Przyjaciół tylko Żydzi i świnie pod ochroną
 • Jest pierwsza kara za wydarzenia w Sandomierzu!
  Zakłócali przemówienie premiera i próbowali wnieść trumnę ze... świńską głową. >>> https://wpolityce.pl/polityka/410089-jest-pierwsza-kara-za-zaklocanie-przemowienia-premiera


  A ZA KUKŁĘ KACZYŃSKIEGO NIC? >> https://www.wprost.pl/kraj/10147431/poderzneli-gardlo-lalce-z-twarza-kaczynskiego-nas-wszystkich-rznie-watykan.html
  Dziki kraj: w RP Przyjaciół tylko Żydzi i świnie pod ochroną

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY